Rosyjscy wojskowi przestali otrzymywać wynagrodzenie. Skargi z wielu regionów kraju

Rosyjscy żołnierze walczący na Ukrainie i ich rodziny coraz częściej skarżą się na opóźnienia w wypłacie pensji - informuje niezależny serwis informacyjny Werstka.

Publikacja: 22.03.2023 21:44

Rosyjscy wojskowi przestali otrzymywać wynagrodzenie. Skargi z wielu regionów kraju

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

Mieszkańcy 52 regionów Rosji, jak również anektowanego Krymu, przekazali, że członkowie ich rodzin walczący obecnie na Ukrainie otrzymują opóźnione lub częściowe wypłaty pensji, a niektórzy nie otrzymują ich wcale.

Dziennikarze portalu Werstka sprawdzili te doniesienia przeglądając szereg stron tematycznych i czatów na portalu społecznościowym VKontakte, gdzie skargi na wypłaty wynagrodzeń zaczęły pojawiać się na początku tego miesiąca. 

"Czy zaczniemy walczyć za darmo?" - pytał jeden z użytkowników VKontakte. 

Wśród poszkodowanych są żołnierze zawodowi i ci, którzy niedawno zaciągnęli się do armii, a także poborowi powołani podczas "częściowej" mobilizacji wojskowej w Rosji.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski w pobliżu Bachmutu spotkał się z żołnierzami

Walentina Melnikowa, która stoi na czele Komitetu Matek Żołnierzy Rosji, powiedziała, że jej zdaniem opóźnienia w wypłacaniu pensji żołnierzom są prawdopodobnie spowodowane bliskim upadkiem rosyjskiej biurokracji wojskowej, która nie jest w stanie poradzić sobie z ogromną liczbą dodatkowych żołnierzy w swoich szeregach.

- Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak wielu ludzi zaangażowanych w konflikty. Ani ochotnicy, ani zmobilizowani nigdy wcześniej nie byli (w armii). Nie ma doświadczenia w pracy z takimi kadrami - powiedziała.

Według oficjalnych oświadczeń, pensja początkowa rosyjskiego żołnierza walczącego na Ukrainie wynosi 195 tys. rubli (2535 dolarów) miesięcznie, czyli jest prawie 14 razy wyższa od mediany wynagrodzeń w niektórych regionach Rosji. 

Oprócz pensji rosyjscy żołnierze mają prawo do otrzymania różnych premii w zależności od stopnia, poziomu kwalifikacji i łącznej liczby lat odsłużonych w armii. 

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym