Reklama

ISW: Rosjanie nie będą w stanie w najbliższym czasie okrążyć Bachmutu

Analitycy Studiów nad Wojną (ISW) przeanalizowali sytuację na ukraińskim froncie i doszli do wniosku, że wojska rosyjskie nie będą w stanie okrążyć miasta Bachmut w najbliższym czasie.

Publikacja: 05.03.2023 07:18

ISW: Rosjanie nie będą w stanie w najbliższym czasie okrążyć Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 375

Wydaje się, że siły rosyjskie zapewniły sobie wystarczającą przewagę pozycyjną, aby dokonać zwrotu w niektórych obszarach Bachmutu, ale nie zmusiły jeszcze sił ukraińskich do odwrotu i prawdopodobnie nie będą w stanie okrążyć miasta w najbliższym czasie.

Siły rosyjskie przeprowadziły 4 marca jedną ograniczoną ofensywę w pobliżu miasta.

Jak podaje Studiów nad Wojną (ISW) 3 marca, siły ukraińskie prawdopodobnie tworzą warunki do kontrolowanego wycofania się z szczególnie trudnych sektorów miasta, choć nie jest jeszcze jasne, czy ukraińscy dowódcy podjęli decyzję o wycofaniu się.

Eksperci zauważają, że rosyjskie postępy w Bachmucie były powolne i nie sugerują, że siły rosyjskie będą w stanie okrążyć miastow najbliższym czasie, a tym bardziej, że będą w stanie zająć miasto poprzez frontalny atak.

Reklama
Reklama

ISW szacuje, że Rosjanie prawdopodobnie zdołali zbliżyć się do krytycznej komunikacji naziemnej z północnego wschodu, by zagrozić ukraińskim drogom ucieczki.

ISW uważa, że siły ukraińskie mają większe szanse na odwrót niż na okrążenie, a Ukraińcy mogliby nadal utrzymać swoje pozycje w Bachmucie, gdyby zdecydowali się spróbować.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu spotkał się w obwodzie donieckim z generałem pułkownikiem Rustamem Muradowem, dowódcą Wschodniego Okręgu Wojskowego, prawdopodobnie w celu oceny skali rosyjskich strat w okolicach Wuhłedaru i możliwości dalszej ofensywy w tym kierunku.

W raporcie instytutu zauważono, że wizyta Szojgu na Ukrainie może wskazywać, że rosyjskie Ministerstwo Obrony nie ma zaufania do generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego i dowódcy sił rosyjskich na Ukrainie, który powinien być obecny podczas wizyty.

Konflikty zbrojne
Rosja wciąż uzupełnia armię, aby zastąpić tych, którzy zginęli. Jak jej się to udaje?
Konflikty zbrojne
Reuters: Pentagon postawił ultimatum Europie. Chodzi o NATO
Konflikty zbrojne
Jak wyglądał atak USA na rozbitków? „Dwie półnagie osoby dryfujące w wodzie”
Konflikty zbrojne
Amerykańska armia zatopiła kolejną łódź. Jest nagranie
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Konflikty zbrojne
USA: Kto kazał atakować rozbitków z ostrzelanej przez armię łodzi?
Materiał Promocyjny
Jak rozwiązać problem rosnącej góry ubrań
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama