Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

23 stycznia Rosja, w odpowiedzi na decyzję władz Estonii o zmniejszeniu o ponad połowę liczby rosyjskich dyplomatów w tym kraju, podjęła decyzję o obniżeniu poziomu relacji dyplomatycznych z Estonią do poziomu charge d'affaires.

MSZ Rosji w wydanym komunikacie oskarża Estonię o "nieprzyjazny krok polegający na radykalnej redukcji liczebności dyplomatów w rosyjskiej ambasadzie w Tallinie, co potwierdza załamanie się relacji pomiędzy obydwoma krajami".

Czytaj więcej

Estonia przekazuje Ukrainie wszystkie swoje haubice

"W odpowiedzi strona rosyjska zdecydowała się obniżyć poziom przedstawicielstw dyplomatycznych (Rosji w Estonii i Estonii w Rosji - red.) do poziomu charge d'affaires" - czytamy w komunikacie.

Ambasador Estonii ma opuścić Federację Rosyjską do 7 lutego 2023 roku.

Po ogłoszeniu przez Rosję decyzji o wydaleniu estońskiego ambasadora, MSZ Estonii poinformował, że do 7 lutego Estonię ma opuścić ambasador Rosji.

Estonia się aktywnie zbroi, nie jest jasne dlaczego

Władimir Lipajew, ambasador Rosji w Estonii

W geście solidarności z Estonią rangę relacji dyplomatycznych z Rosją postanowiły obniżyć Litwa i Łotwa.

- W interesie Anglosasów jest stworzenie antyrosyjskiego przyczółka tam (w Estonii - red.), aby wywierać presję na Federację Rosyjską. Mówimy nie tylko o presji gospodarczej, politycznej, kulturalnej, ale też militarnej - stwierdził dyplomata.

- Estonia się aktywnie zbroi, nie jest jasne dlaczego, zaopatrując się w broń konwencjonalną zdolną dosięgnąć Petersburga. Tworzony jest tam system antyrakietowy średniego zasięgu - dodał