Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 321

W ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała natarcie na Sołedar, miasto w obwodzie donieckim - ukraińscy obrońcy muszą tam odpierać kolejne fale ataków prowadzonych przede wszystkim przez najemników z Grupy Wagnera.

Sołedar to miasto położone na północ od Bachmutu, o który od miesięcy toczą się zacięte walki. Zdobycie przez Rosjan Sołedaru mogłoby umożliwić Rosjanom zamknięcie pierścienia okrążenia wokół Bachmutu.

Czytaj więcej

Rozmowy z Rosją w zamian za rezygnację z członkostwa w NATO? Ukraińcy mówią "nie"

Bachmut i Sołedar są obecnie miejscami najcięższych walk na Ukrainie. Obie strony ponoszą w tych starciach duże straty.

W poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświaczyła, że po tym, jak ukraińska armia odparła próbę zajęcia miasta przez Rosjan, ci znów rzucili przeciwko Sołedarowi wiele jednostek najemników z Grupy Wagnera, wspieranych przez ogień artylerii.

We wtorek szef władz uzanej przez Rosję i nieuznawanej przez społeczeność międzynarodową tzw. Donieckiej Republiki Ludowej podał, że centrum miasta Sołedar znalazło się pod kontrolą wojsk rosyjskich. - W tej chwili, zgodnie z posiadanymi przeze mnie informacjami, centrum Sołedaru jest już pod kontrolą jednostek Wagnera - powiedział Puszylin, cytowany przez państwową agencję TASS.

Puszylin dodał, że Wagnerowcy z jednej stronu okopali się, a z drugiej strony "poruszają się już dość skutecznie i prowadzą operację oczyszczania gdzieś w zachodniej części Sołedaru". Według szefa tzw. DRL, wojska ukraińskie ponoszą poważne straty.

O tym, wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad centrum Sołedaru podała też - również powołując się na Puszylina - rosyjska agencja RIA Nowosti.

Wiceszefowa ukraińskiego resortu obrony Hanna Malar podała, że "trwają ciężkie walki o Sołedar". "Wróg nie zwraca uwagi na duże straty swojego personelu i kontynuuje aktywny szturm" - czytamy w jej wpisie w mediach społecznościowych. Według jej relacji, podejścia do ukraińskich pozycji są zasłane ciałami żołnierzy rosyjskich, a ukraińscy żołnierze "dzielnie się bronią".

W mediach społecznościowych pojawiły się fotografie mające przedstawiać najemników z Grupy Wagnera przed budynkiem w centrum Sołedaru oraz w kopalni soli w Sołedarze.