Wojna na Ukrainie. Rekordowo wysokie straty Rosjan w ostatnich dniach

W ostatnich dniach Rosjanie ponieśli na Ukrainie najwyższe w październiku straty. Według danych ukraińskiego dowództwa, w trzy dni wojska rosyjskie straciły ponad 2100 żołnierzy oraz 150 czołgów i pojazdów opancerzonych.

Publikacja: 31.10.2022 14:06

Zniszczony rosyjski czołg

Zniszczony rosyjski czołg

Foto: mat. pras. / Sztab Generalny Ukrainy / GeneralStaff.ua/Facebook

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

Ukraińskie dowództwo opublikowało komunikat, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili na Ukrainie 620 żołnierzy, 14 czołgów i 32 pojazdy opancerzone. Według tych danych, rosyjskie straty były tego dnia niższe niż w sobotę, gdy straty wojsk rosyjskich na Ukrainie były najwyższe od co najmniej miesiąca i wyniosły 950 żołnierzy, 13 czołgów oraz 52 pojazdy opancerzone.

Z najnowszego komunikatu wynika, że w niedzielę Ukraińcy zniszczyli też 4 rosyjskie zestawy artyleryjskie, strącili także samolot, śmigłowiec i dron. 30 października, według danych ukraińskiego wojska, Rosjanie stracili na Ukrainie także 8 innych pojazdów wojskowych.

Czytaj więcej

Czy Ukrainie grozi inwazja Rosjan z Białorusi? Szef ukraińskiego wywiadu ocenia ryzyko

Pomijając ostatnie dwa dni, do tej pory w październiku dzienne straty wojsk rosyjskich w ludziach ani razu nie przekroczyły 600, a dobowa liczba straconych pojazdów opancerzonych ani razu w tym miesiącu nie przekroczyła 30.

Zniszczony rosyjski pojazd wojskowy na wschodzie Ukrainy, fotografia z 26 października

Zniszczony rosyjski pojazd wojskowy na wschodzie Ukrainy, fotografia z 26 października

Dimitar DILKOFF / AFP

Łącznie według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od początku inwazji rozpoczętej 24 lutego straty Rosjan na Ukrainie wynoszą 71,8 tys. żołnierzy, 2686 czołgów, 5485 pojazdów opancerzonych, 1728 zestawów artyleryjskich, 383 wyrzutnie rakiet, 197 zestawów przeciwlotniczych, 275 samolotów, 253 śmigłowce, 1413 bezzałogowych statków powietrznych, 352 pociski manewrujące, 16 jednostek nawodnych, 4128 pojazdów (w tym cystern) i 154 jednostki sprzętu specjalnego.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraińskie siły odparły twardy atak wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim

Jak informuje ukraińskie dowództwo, w ciągu ostatniego tygodnia straty Rosji w ludziach na Ukrainie wyniosły prawie 4000. W tym samym okresie wojsko rosyjskie, które od 24 lutego prowadzi wojnę z Ukrainą, nazywaną przez prezydenta Rosji Władimira Putina "specjalną operacją wojskową", straciło na Ukrainie 96 czołgów, 190 pojazdów opancerzonych oraz 43 drony - wynika z danych ukraińskiego wojska.

Według SG Ukrainy, w tym tygodniu Rosjanie na wojnie z Ukrainą tracili dziennie średnio 550 żołnierzy, 13 czołgów i 27 pojazdów opancerzonych, zaś w poprzednim tygodniu dobowe straty wojsk rosyjskich wynosiły przeciętnie 370 żołnierzy, 7 czołgów i 12 pojazdów opancerzonych.

W niedzielę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski wyróżnił żołnierzy kilku brygad i pułku za odwagę i niezłomność. Mówił, że z doskonałej strony pokazali się członkowie jednego z pododdziałów działających obecnie w obwodzie donieckim, dzięki którym "rosyjski atak został odparty". Zełenski wspomniał, że przy tej okazji wzmocniony został ukraiński "fundusz wymiany", co oznacza, że pewna liczba rosyjskich żołnierzy została wzięta do niewoli.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim