USA przyspieszają plan rozmieszczenia ulepszonych bomb atomowych w Europie

Stany Zjednoczone przyspieszyły wprowadzenie ulepszonej wersji bomby atomowej do baz NATO w Europie - informuje Politico.

Publikacja: 27.10.2022 10:03

USA przyspieszają plan rozmieszczenia ulepszonych bomb atomowych w Europie

Foto: Flickr/Kelly Michals

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

Przyjazd zmodernizowanej bomby B61-12 zrzucanej z powietrza, pierwotnie zaplanowany na wiosnę przyszłego roku, jest teraz planowany na grudzień - powiedzieli amerykańscy urzędnicy  sojusznikom NATO podczas zamkniętego spotkania w Brukseli w tym miesiącu.

Posunięcie, które obejmuje zastąpienie starszej broni nowszą wersją w różnych magazynach w Europie do potencjalnego wykorzystania przez amerykańskie i sojusznicze bombowce i myśliwce, pojawia się w obliczu zwiększonego napięcia związanego z groźbami Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie i rosnących obaw, że Zachód musi zrobić więcej, aby powstrzymać Moskwę przed przekroczeniem tej linii.

Czytaj więcej

Rosyjski dysydent: Niewielu chce tonąć razem z Putinem

Modernizacja programu B61 była otwarcie omawiana w dokumentach budżetowych i publicznych oświadczeniach przez lata, a urzędnicy Pentagonu powiedzieli, że modernizacja jest konieczna. Poproszony o komentarz, rzecznik Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder odpowiedział, że "nie zamierza omawiać szczegółów arsenału jądrowego, ale modernizacja amerykańskiej broni jądrowej B61 trwa od lat, a plany bezpiecznej i odpowiedzialnej wymiany starszej broni na zmodernizowane wersje B61-12 są częścią zaplanowanego wysiłku modernizacyjnego. Nie jest on w żaden sposób związany z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie i nie został w żaden sposób przyspieszony."

Data przybycia była zaskoczeniem dla niektórych wieloletnich obserwatorów, którzy obawiają się, że może to jeszcze bardziej podsycić i tak już niebezpieczną sytuację w Europie. Ogłoszenie na spotkaniu w Brukseli nastąpiło na kilka dni przed tym, jak NATO rozpoczęło swoje doroczne ćwiczenia nuklearne, znane jako Steadfast Noon. Dwutygodniowe ćwiczenia kończą się w niedzielę i bierze w nich udział około 70 samolotów. W środę Rosja przeprowadziła ćwiczenia nuklearne, które jej szef obrony opisał jako symulację "masowego uderzenia nuklearnego" w odwecie za atak nuklearny na Rosję.

B61 to grupa bomb atomowych opracowanych po raz pierwszy na początku lat 60. i początkowo zademonstrowanych w podziemnych próbach jądrowych w Nevadzie. W ciągu dziesięcioleci opracowano kilkanaście wersji, a większość z nich od tego czasu została wycofana.

Program przedłużenia życia B61-12 o wartości 10 mld dolarów jest zarządzany przez Departament Energii i ma zastąpić kilka wcześniejszych wersji, w tym około 100 bomb przechowywanych w bazach lotniczych w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Turcji.

Ulepszenia dotyczą wszystkich niejądrowych elementów. Nowa wersja została zaprojektowana tak, aby amerykańskie i sojusznicze samoloty bombowe i myśliwskie - w tym bombowce B-2 i B-21 oraz myśliwce F-15, F-16, F-35 i Tornado - były w stanie przenosić tę broń, w przeciwieństwie do kilku starszych wersji B61, które od lat znajdują się w magazynach.

Sama głowica jest jedną z najbardziej uniwersalnych w amerykańskim arsenale, ponieważ jej siła wybuchu może być zwiększana lub zmniejszana w zależności od celu, co czyni ją bronią o niskiej lub średniej mocy.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim