USA przyspieszają plan rozmieszczenia ulepszonych bomb atomowych w Europie

Stany Zjednoczone przyspieszyły wprowadzenie ulepszonej wersji bomby atomowej do baz NATO w Europie - informuje Politico.

Publikacja: 27.10.2022 10:03

USA przyspieszają plan rozmieszczenia ulepszonych bomb atomowych w Europie

Foto: Flickr/Kelly Michals

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

Przyjazd zmodernizowanej bomby B61-12 zrzucanej z powietrza, pierwotnie zaplanowany na wiosnę przyszłego roku, jest teraz planowany na grudzień - powiedzieli amerykańscy urzędnicy  sojusznikom NATO podczas zamkniętego spotkania w Brukseli w tym miesiącu.

Posunięcie, które obejmuje zastąpienie starszej broni nowszą wersją w różnych magazynach w Europie do potencjalnego wykorzystania przez amerykańskie i sojusznicze bombowce i myśliwce, pojawia się w obliczu zwiększonego napięcia związanego z groźbami Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie i rosnących obaw, że Zachód musi zrobić więcej, aby powstrzymać Moskwę przed przekroczeniem tej linii.

Czytaj więcej

Rosyjski dysydent: Niewielu chce tonąć razem z Putinem

Modernizacja programu B61 była otwarcie omawiana w dokumentach budżetowych i publicznych oświadczeniach przez lata, a urzędnicy Pentagonu powiedzieli, że modernizacja jest konieczna. Poproszony o komentarz, rzecznik Pentagonu gen. bryg. Patrick Ryder odpowiedział, że "nie zamierza omawiać szczegółów arsenału jądrowego, ale modernizacja amerykańskiej broni jądrowej B61 trwa od lat, a plany bezpiecznej i odpowiedzialnej wymiany starszej broni na zmodernizowane wersje B61-12 są częścią zaplanowanego wysiłku modernizacyjnego. Nie jest on w żaden sposób związany z obecnymi wydarzeniami na Ukrainie i nie został w żaden sposób przyspieszony."

Data przybycia była zaskoczeniem dla niektórych wieloletnich obserwatorów, którzy obawiają się, że może to jeszcze bardziej podsycić i tak już niebezpieczną sytuację w Europie. Ogłoszenie na spotkaniu w Brukseli nastąpiło na kilka dni przed tym, jak NATO rozpoczęło swoje doroczne ćwiczenia nuklearne, znane jako Steadfast Noon. Dwutygodniowe ćwiczenia kończą się w niedzielę i bierze w nich udział około 70 samolotów. W środę Rosja przeprowadziła ćwiczenia nuklearne, które jej szef obrony opisał jako symulację "masowego uderzenia nuklearnego" w odwecie za atak nuklearny na Rosję.

B61 to grupa bomb atomowych opracowanych po raz pierwszy na początku lat 60. i początkowo zademonstrowanych w podziemnych próbach jądrowych w Nevadzie. W ciągu dziesięcioleci opracowano kilkanaście wersji, a większość z nich od tego czasu została wycofana.

Program przedłużenia życia B61-12 o wartości 10 mld dolarów jest zarządzany przez Departament Energii i ma zastąpić kilka wcześniejszych wersji, w tym około 100 bomb przechowywanych w bazach lotniczych w Niemczech, Włoszech, Belgii, Holandii i Turcji.

Ulepszenia dotyczą wszystkich niejądrowych elementów. Nowa wersja została zaprojektowana tak, aby amerykańskie i sojusznicze samoloty bombowe i myśliwskie - w tym bombowce B-2 i B-21 oraz myśliwce F-15, F-16, F-35 i Tornado - były w stanie przenosić tę broń, w przeciwieństwie do kilku starszych wersji B61, które od lat znajdują się w magazynach.

Sama głowica jest jedną z najbardziej uniwersalnych w amerykańskim arsenale, ponieważ jej siła wybuchu może być zwiększana lub zmniejszana w zależności od celu, co czyni ją bronią o niskiej lub średniej mocy.

Konflikty zbrojne
Hezbollah: Cypr stanie się celem, jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystanie swojego terytorium
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Konflikty zbrojne
Media: Tylko 50 zakładników przetrzymywanych przez Hamas wciąż żyje
Konflikty zbrojne
Kiedy myśliwce F-16 dla Ukrainy? Holendrzy przekażą je już tego lata
Konflikty zbrojne
Wielka i wstydliwa tajemnica Kremla. Rosyjscy dezerterzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konflikty zbrojne
Izrael ma gotowy plan inwazji na Liban. Nowa pełnoskalowa wojna?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży