Kim Dzong Un złożył życzenia urodzinowe Putinowi

Północnokoreańskie media informują, że przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un, złożył życzenia urodzinowe prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi.

Publikacja: 07.10.2022 11:08

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 226

7 października Władimir Putin obchodzi 70. urodziny. Po dokonaniu przez Rosję pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Putin znalazł się w częściowej izolacji na arenie międzynarodowej, która pogłębiła się po nielegalnej aneksji okupowanych przez Rosję części obwodów zaporoskiego, chersońskiego, ługańskiego i donieckiego. Do aneksji tych pozytywnie odniosła się jedynie Korea Północna.

Dziennik rządzącej Koreą Północną monopartii, "Rodong Sinmun" poinformowała, że Kim Dzong Un w liście do Władimira Putina wysłanym z okazji 70. urodzin rosyjskiego prezydenta podkreślił, że Rosja "broni godności państwa i fundamentalnych interesów wobec wyzwań i zagrożeń ze strony USA i ich wasali".

Czytaj więcej

Biden o Armagedonie: Putin nie żartuje kiedy mówi o użyciu broni atomowej

"Byłoby to niemożliwe bez pańskiego wybitnego przywództwa i silnej woli" - dodał przywódca Korei Północnej.

Kim Dzong Un miał też napisać, że współpraca między Koreą Północną a Rosją jest "silniejsza niż kiedykolwiek" w zmaganiach o "międzynarodową sprawiedliwość".

Na środowym posiedzeniu RB ONZ Rosja i Chiny, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, bronili ostatnich testów rakietowych przeprowadzonych przez Koreę Północną

Przywódca Korei Północnej dodał, że osobiste więzi między przywódcami obu krajów "odgrywają wielką rolę w dalszym rozwijaniu przyjaznych relacji między nimi".

Japońska agencja informacyjna NHK przypomina, że na środowym posiedzeniu RB ONZ Rosja i Chiny, stali członkowie Rady Bezpieczeństwa, bronili ostatnich testów rakietowych przeprowadzonych przez Koreę Północną.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"