Szef Naftohazu: Zima na Ukrainie będzie bardzo zimna. Gromadźcie koce

Jurij Witrenko, szef ukraińskiego koncernu paliwowo-energetycznego spodziewa się, że Rosja może uderzać w ukraińską infrastrukturę gazową, by zmniejszyć dostawy gazu dla Europy.

Publikacja: 29.08.2022 07:13

Pole gazowe w obwodzie połtawskim

Pole gazowe w obwodzie połtawskim

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 187

Witrenko mówi o tym w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".

Zdaniem prezesa Naftohazu Ukraińców czeka prawdopodobnie "najzimniejsza zima od dziesięcioleci", w czasie której temperatura w pomieszczeniach nie będzie przekraczać 17-18 stopni Celsjusza, co oznacza, że będzie ok. cztery stopnie niższa niż dotychczas.

Czytaj więcej

Obwód zaporoski: Rosjanie zmieniają zdanie ws. pseudoreferendum?

Witrenko radzi Ukraińcom, by gromadzili koce i ciepłe ubrania na czas, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -10 stopni Celsjusza.

Według Witrenki sezon grzewczy na Ukrainie zacznie się później i skończy wcześniej.

17-18 stopni

Tyle ma wynosić zimą na Ukrainie temperatura wewnątrz ogrzewanych pomieszczeń

Prezes Naftohazu przyznaje, że jeśli zagraniczni partnerzy Ukrainy nie przekażą jej środków niezbędnych na zakup 4 mld m3 gazu naturalnego, wówczas w kraju zabraknie gazu, co zagrozi ukraińskiemu systemowi energetycznemu. Jak mówi Witrenko wówczas, w wielu częściach Ukrainy, może dojść do przerw w dostawach prądu. - Jeśli chodzi o ogrzewanie, jeśli nie będziemy mieć 2 mld m3 gazu, wówczas nie będziemy w stanie ogrzać niektórych domów... - podkreśla.

Ukraina pozyskuje ze swoich źródeł ok. 60 proc. wykorzystywanego w kraju gazu, a resztę sprowadza z państw UE. W 2014 roku Ukraina zaprzestała kupowania gazu bezpośrednio od Rosji.

Witrenko zwraca też uwagę, że bezpieczeństwu energetycznemu Ukrainy mogą zagrozić też rosyjskie uderzenia w ukraińską infrastrukturę gazową. Ok. 50 proc. ukraińskich pól gazowych znajduje się w obwodzie charkowskim, zaledwie 6-7 km od linii frontu. Jeśli dojdzie do ataku na te cele, lub na magazyny z gazem, Ukraina będzie musiała importować więcej gazu.

Rosja może też - jak zauważa Witrenko - jeszcze bardziej zmniejszyć dostawy gazu do UE, co podniesie cenę gazu i zmniejszy jego dostępność.

Konflikty zbrojne
Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan
Konflikty zbrojne
Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
Konflikty zbrojne
Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
Konflikty zbrojne
Helpdesk.media zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zniszczenia zapory na Dnieprze