Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 182

"Dziś obchodzimy 31. rocznicę ukraińskiej niepodległości. Od 2014 roku prezydent (Rosji Władimir) Putin próbował wykorzystywać mieszankę siły i nacisków dyplomatycznych, aby zwiększyć i umocnić rosyjski wpływ na Ukrainę i mieszać się w jej suwerenne sprawy" - czytamy w raporcie.

Brytyjski resort obrony przypomina następnie, że pół roku temu - 24 lutego - Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę, której celem było obalenie ukraińskiego rządu i zajęcie większości kraju.

"Do kwietnia, rosyjscy przywódcy zdali sobie sprawę, że (plan ten) się nie powiódł i zmienili cele na bardziej umiarkowane, obejmujące wschód i południe Ukrainy" - podkreśla brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Sześć miesięcy dowiodło, że rosyjska wojna jest zarówno kosztowna, jak i strategicznie szkodliwa

Fragment raportu brytyjskiego resortu obrony

"Ofensywa w Donbasie przynosi minimalne postępy, a Rosja spodziewa się dużego ukraińskiego kontrataku. Operacyjnie Rosja cierpi z powodu braków amunicji, pojazdów i personelu. Morale jest niskie w wielu jednostkach armii, a siły zbrojne zostały znacząco pomniejszone. Siła dyplomatyczna (Rosji) zmniejszyła się, a długoterminowe perspektywy gospodarcze wyglądają blado. Sześć miesięcy dowiodło, że rosyjska wojna jest zarówno kosztowna, jak i strategicznie szkodliwa" - ocenia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.