Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Sekretarz stanu USA Antony Blinken potwierdził, że Stany Zjednoczone przekażą Ukraine pakiet pomocy o wartości miliarda dolarów. W ramach niego dostarczona ma zostać największa od początku wojny dostawa rakiet, amunicji i innego uzbrojenia. Z miliardem, o którym poinformowano w poniedziałek, łączna pomoc USA od 24 lutego, wyniesie niemal 9 mld dolarów.

- Prawie sześć miesięcy po niesprowokowanej i brutalnej napaści na Ukrainę Rosja kontynuuje niszczenie ukraińskich miast i wsi - powiedział w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​będziemy nadal wspierać naród ukraiński w obronie swojego kraju przed rosyjską agresją i będziemy to robić tak długo, jak to będzie potrzebne - dodał. - W ramach tych wysiłków, zgodnie z delegacją prezydenta, autoryzuję największy pojedynczy wywóz broni i sprzętu w USA z wykorzystaniem tego upoważnienia - podkreślił. Blinken stwierdził również, że pakiet zapewni „znaczną ilość” dodatkowej amunicji, broni i innego sprzętu, który potrzebny jest ukraińskiemu wojsku. 

Czytaj więcej

USA przygotowują nowy pakiet broni dla Ukrainy. Jeden z największych do tej pory

Według doniesień jednej z dziennikarek POLITICO, pakiet będzie zawierał amunicję do systemów HIMARS, amunicję do systemu rakiet ziemia-powietrze NASAMS oraz 75 tys. pocisków amunicji artyleryjskiej 155 mm. Wcześniej pojawiały się także doniesienia o przekazaniu Ukrainie dodatkowych 50 opancerzonych transportów medycznych M113.