Resort obrony Rosji skomentował w ten sposób wypowiedź Wadyma Skibickiego, przedstawiciela ukraińskiego wywiadu wojskowego, który w rozmowie z brytyjskim "The Telegraph" stwierdził, że przedstawiciele wywiadów USA i Ukrainy konsultują się przed ukraińskimi uderzeniami rakietowymi przeprowadzanymi na rosyjskie cele, a USA mają prawo weta, jeśli uznają, że dany cel nie powinien być atakowany. Skibicki mówił też o dobrej współpracy wywiadowczej między Ukrainą a USA i Wielką Brytanią.

Administracja (Joe) Bidena jest bezpośrednio odpowiedzialna, za zatwierdzone przez Kijów ataki rakietowe na tereny mieszkalne

Oświadczenie rosyjskiego resortu obrony

"Wszystko to w sposób niepodważalny dowodzi, że Waszyngton, wbrew twierdzeniom Białego Domu i Pentagonu, jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt na Ukrainie" - głosi oświadczenie rosyjskiego resortu obrony.

"To administracja (Joe) Bidena jest bezpośrednio odpowiedzialna, za zatwierdzone przez Kijów ataki rakietowe na tereny mieszkalne i infrastrukturę cywilną Donbasu i innych regionów, co prowadzi do masowej śmierci cywilów" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Szojgu mówi o "wyzwalaniu Donieckiej Republiki Ludowej zgodnie z planem"

Biały Dom i Pentagon nie skomentowały tego oświadczenia.

Pentagon zaprzeczył jednak twierdzeniom rosyjskiego resortu obrony, jakoby Rosjanie zniszczyli na Ukrainie sześć dostarczonych ukraińskiej armii zestawów HIMARS. Rosjanie regularnie informują o rzekomym niszczeniu wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, ale nie przedstawili jak dotąd żadnych dowodów na potwierdzenie swoich słów.