Czytaj więcej

Ukraiński Neptun dorwał Moskwę

"Aktywność bojowa Floty Czarnomorskiej w czasie specjalnej operacji wojskowej (tak Rosjanie określają wojnę, którą prowadzą na Ukrainie - red.) sprawiła, że możliwe było zdobycie dominacji nad wrogiem na Morzu Azowskim i ustanowienie kontroli nad północno-zachodnią częścią Morza Czarnego. Okręty i samoloty floty niszczą kluczowe cele wroga uderzeniami broni precyzyjnej dalekiego zasięgu, wspierają działania ofensywne lądowych zgrupowań wojsk" - napisał adm. Osipow, który złożył gratulację marynarzom z okazji Dnia Rosyjskiej Marynarki Wojennej.

"Dziś, żołnierze Floty Czarnomorskiej, wykazując się odwagą i heroizmem, z powodzeniem wypełniają misje bojowe w czasie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie" - dodał admirał.

Od czasu zatopienia "Moskwy" rosyjskie okręty oddaliły się od ukraińskiego wybrzeża

Według dowódcy Floty Czarnomorskiej personel floty "ma znaczący wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa militarnego Federacji Rosyjskiej na jej południowej granicy".

W czasie dotychczasowych działań wojennych na Ukrainie Rosjanie mieli stracić - jak podaje ukraiński Sztab Generalny - 15 jednostek nawodnych.

Ukraińcom udało się m.in. zatopić krążownik "Moskwa" - okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, który był pierwszym krążownikiem utraconym przez Rosję/ZSRR od 1941 roku i pierwszym utraconym przez Rosję okrętem flagowym od czasu wojny carskiej Rosji z Japonią w latach 1904-1905.

Od czasu zatopienia "Moskwy" rosyjskie okręty oddaliły się od ukraińskiego wybrzeża, obawiając się zatopienia przy użyciu pocisków przeciwokrętowych. "Moskwa" została zatopiona z użyciem pocisków "Neptun" - broni ukraińskiej produkcji.