Rosjanie zapewniali Turcję, że nie zaatakowali Odessy. Zmienili zdanie

Rzecznik rosyjskiego resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow, poinformował w niedzielę, że Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę. Dzień wcześniej minister obrony Turcji mówił, że strona rosyjska poinformowała Ankarę, iż nie ma nic wspólnego z sobotnim atakiem na Odessę.

Publikacja: 24.07.2022 12:34

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji

Foto: PAP/EPA

- Rosjanie przekazali nam, że nie mają absolutnie nic wspólnego z tym atakiem i że bardzo dokładnie i szczegółowo badają tę kwestię - mówił w sobotę minister obrony Turcji Hulusai Akar.

Czytaj więcej

Rosja: Nie mieliśmy z ostrzałem Odessy nic wspólnego

Tymczasem w niedzielę gen. Konaszenkow poinformował, że rosyjska marynarka wojenna przeprowadziła uderzenie z użyciem rakiet precyzyjnych na ukraińską jednostkę nawodną i magazyn z przekazanymi Ukrainie przez USA pociskami przeciwokrętowymi Harpoon w porcie w Odessie.

Rzecznik resortu obrony Rosji mówił, że zaatakowany został teren doków w Odessie. Zaatakowane miały zostać również zakłady produkcyjne i przedsiębiorstwo zajmujące się naprawą i modernizacją jednostek nawodnych ukraińskiej armii.

Do ataku na Odessę doszło tuż po tym, gdy Rosja stała się stroną porozumienia, którego celem jest wznowienie transportu zboża szlakiem przez Morze Czarne

Ze słów Konaszenkowa wynika też, że w rejonie Artjomowska separatyści z Donieckiej Republiki Ludowej zniszczyli dwie jednostki ukraińskiej armii w łącznej sile kompanii i dwie haubice M777 przekazane Ukrainie przez Amerykanów.

Wcześniej o tym, że w porcie w Odessie zniszczona została ukraińska łódź wojskowa, informowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

Ukraina informując w sobotę o ataku na Odessę podkreślała, że atak ten zagraża wznowieniu transportu żywności drogą morską, szlakiem przez Morze Czarne. Dzień wcześniej stroną porozumienia, które ma umożliwić wznowienie tego transportu, została m.in. Rosja.

Konflikty zbrojne
Turcja chce komisji ws. zniszczenia zapory na Dnieprze. Z Ukrainą i Rosją
Konflikty zbrojne
"Washington Post": Pierwszy etap kontrofensywy przerósł oczekiwania Bidena
Konflikty zbrojne
Ministerstwo Obrony Ukrainy: Nacieramy w rejonie Bachmutu
Konflikty zbrojne
Większość Amerykanów za przekazywaniem broni walczącej z Rosją Ukrainie
Konflikty zbrojne
Gen. Skrzypczak: Kontrofensywa w połowie czerwca. Ukraińcy muszą coś zrobić przed szczytem NATO