W okresie od stycznia do kwietnia Rosja wydała na obronę 1,7 bln rubli (26,4 mld dolarów), czyli prawie połowę z 3,5 bln rubli, czyli 2,6 poroc. PKB, przewidzianych w budżecie na cały rok 2022.

Początkowo ministerstwo przewidywało nadwyżkę budżetową w wysokości 1 proc. PKB, czyli 1,3 bln rubli, w 2022 roku, ale obecnie spodziewa się deficytu w wysokości co najmniej 1,6 bln rubli.

Czytaj więcej

Ukraina: Celem Rosjan jest okrążenie ukraińskiej armii i stworzenie korytarza na Krym

Rząd wykorzysta Fundusz Bogactwa Narodowego Rosji (NWF), czyli bufor bezpieczeństwa zgromadzony z dochodów z ropy i gazu, do pokrycia deficytu, a także do wsparcia wartości akcji i obligacji, które gwałtownie spadły od czasu wysłania przez Moskwę na Ukrainę dziesiątek tysięcy żołnierzy i ciężkiego sprzętu.

Część NWF jest inwestowana na rynkach finansowych, a jej wartość spadła od początku lutego do kwietnia o 20 mld dolarów, do 155 mld dolarów - według danych opublikowanych w poniedziałek.

W samym kwietniu Rosja wydała na wojsko 628 mld rubli (9,7 mld dolarów), co oznacza wzrost o 128 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 r. i przyczyniło się do tego, że miesięczny budżet państwa po raz pierwszy w tym roku okazał się deficytowy.