Informator, który wypowiada się pod warunkiem zachowania anonimowości twierdzi, że "Putin i Gierasimow są zaangażowani w proces decyzyjny na poziomie taktycznym, na którym normalnie decyzje podejmują pułkownicy lub generałowie brygady".

Zdaniem rozmówcy cytowanego przez BBC to właśnie Putin i Gierasimow podejmują decyzję dotyczące ruchów rosyjskiej armii w Donbasie, gdzie trwa obecnie rosyjska ofensywa mająca na celu zajęcie administracyjnych granic obwodów ługańskiego i donieckiego.

Już wcześniej pojawiły się sygnały, że Putin jest coraz bardziej zaangażowany w codzienne dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie

Według zachodnich wywiadów operacja rosyjska w Donbasie jest opóźniona w stosunku do pierwotnych planów o kilkanaście dni.

BBC przypomina, że już wcześniej pojawiły się sygnały, że Putin jest coraz bardziej zaangażowany w codzienne dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie, od czasu niepowodzenia ofensywy na północy i nieudanej próby zajęcia Kijowa w pierwszej fazie wojny.

Informator, którego cytuje BBC zaprzecza doniesieniom, jakoby szef Sztabu Generalnego rosyjskiej armii, gen. Gierasimow, został odsunięty od podejmowania decyzji dotyczących rosyjskiej armii. - Gierasimow jest obecny i działa - stwierdził. 

Zdaniem amerykańskiego think tanku, Instytutu Studiów Wojny, rosyjska armia zrezygnowała w Donbasie ze zrealizowania ambitnego celu okrążenia całości znajdujących się tam ukraińskich wojsk i zamiast tego ma skupić się na stworzeniu mniejszych "kotłów" w tym rejonie.

Czytaj więcej

"New York Times": Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego był na Ukrainie