Ukraina ogłosiła nazwiska 10 rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie w Buczy

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że zidentyfikowano "ponad 8000 przypadków" podejrzeń o zbrodnie wojenne. Wymieniono nazwiska 10 rosyjskich żołnierzy, którzy mieli m.in. torturować cywilów.

Publikacja: 28.04.2022 22:48

Ukraina ogłosiła nazwiska 10 rosyjskich żołnierzy podejrzanych o zbrodnie w Buczy

Foto: AFP

Rosyjskim żołnierzom, którzy stacjonowali w Buczy zarzuca się m.in. zabijanie cywilów, bombardowanie infrastruktury cywilnej, tortury i przestępstwa seksualne.

Informacje przekazane przez prokurator generalną pojawiają się w momencie, gdy Międzynarodowy Trybunał Karny rozszerza swoje dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie od początku wojny.

Wycofanie się wojsk rosyjskich z Kijowa na początku kwietnia pozostawiło przerażające dowody okrucieństwa na przedmieściach i w miastach regionu. Znaleziono wiele ciał w cywilnych ubraniach leżących na ulicach lub pochowanych w płytkich grobach.

W czwartkowym wpisie na Facebooku Wenediktowa wskazała 10 żołnierzy - dwóch sierżantów, czterech kaprali i czterech szeregowych - którzy jej zdaniem byli "zaangażowani w torturowanie spokojnych ludzi" podczas brutalnej okupacji Buczy, małego miasta leżącego kilkanaście kilometrów na północny zachód od Kijowa.

 Wenediktowa powiedziała, że żołnierze należeli do 64. Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, jednostki stacjonującej w obwodzie chabarowskim, na dalekim wschodzie Rosji.

"Podczas okupacji Buczy brali oni nieuzbrojonych cywilów jako zakładników, zabijali ich z głodu i pragnienia, trzymali na kolanach ze związanymi rękami i zaklejonymi oczami. (Zakładników) wyśmiewano i bito pięściami i karabinami. Bito ich za informacje o położeniu (ukraińskich) sił zbrojnych (...), a niektórych torturowano bez żadnego powodu" - napisała.

Prokurator zaapelowała o pomoc w zbieraniu dowodów i powiedziała, że ukraińscy prokuratorzy i policjanci badają obecnie, czy któryś z żołnierzy był również zamieszany w zabójstwa.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek
Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy