Jędrzej Bielecki: Polska mocno stawia na Bidena

„Pańska kampania wyborcza w 2020 roku była dla nas inspiracją” – zwrócił się w Białym Domu do Joe Bidena Donald Tusk. Mając u boku Andrzeja Dudę, powiązał tym samym populizm PiS i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Polski premier jasno więc zadeklarował swoje preferencje.

Aktualizacja: 13.03.2024 14:16 Publikacja: 12.03.2024 23:08

Jędrzej Bielecki: Polska mocno stawia na Bidena

Foto: PAP/EPA/Jakub Szymczuk

Spotkanie polskiego prezydenta i premiera z przywódcą USA trwało we wtorek ledwie godzinę, z czego dla mediów otwarte było jedynie kilkanaście pierwszych minut. Po jego zakończeniu nie zorganizowano spotkania z udziałem prezydenta Joe Bidena: do krótkich wypowiedzi ograniczyli się jedynie Andrzej Duda i Donald Tusk.

Ale nawet te skąpe informacje odsłoniły fundamentalny zwrot w polskiej polityce zagranicznej. Wszystkie rządy wolnej Polski starały się unikać jasnego określenia swoich sympatii politycznych w Stanach Zjednoczonych, licząc, że sojusz polsko-amerykański jest równie drogi republikanom, jak i demokratom. Tylko PiS postawił bezkrytycznie na Donalda Trumpa, co przyniosło katastrofalne skutki.

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Komentarze
Mirosław Żukowski: Chińczycy trzymają się mocno. Afera z dopingiem zamieciona pod dywan?
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Zdeterminowani obrońcy Ukrainy
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Awantura na komisji śledczej - Mariusz Kamiński wychodzi. Arogancją przestępstw PiS się nie wyjaśni
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Po II turze wyborów samorządowych. Dwóch wygranych, dwie Polski
Komentarze
II tura wyborów samorządowych. KO wygrywa, ale przed wyborami do PE ma o czym myśleć