Według amerykańskiej organizacji USGS, wstrząs wtórny miał magnitudę 7,5, hipocentrum znajdowało się na głębokości 10 km. Wstrząsy odnotowano w pobliżu miasta Ekinözü w południowej Turcji.

Czytaj więcej

Bardzo silne trzęsienie ziemi w południowej Turcji. Ponad 3600 ofiar

W poniedziałek rano południową Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,9.

Hipocentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 10 km, w pobliżu miasta Kahramanmaraş w południowej Turcji. Po godz. 11:00 czasu polskiego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że w wyniku trzęsienia ziemi w południowej części kraju zginęło 912 osób, a 5385 zostało rannych. W wyniku wstrząsów w Turcji zawaliło się ponad 2000 budynków.

Syryjskie media podały, że na skutek trzęsienia ziemi na terenach kontrolowanych przez rząd w Syrii zginęły co najmniej 592 osoby, a ponad 1000 zostało rannych.

Czytaj więcej

Silne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Setki ofiar. Polscy strażacy ruszają na pomoc

Z kolei według Białych Hełmów (Syryjskiej Obrony Cywilnej), na kontrolowanych przez rebeliantów obszarach w Syrii zginęło co najmniej 221 osób, a 419 odniosło obrażenia.

Trwa akcja ratunkowa. W związku z katastrofalnym w skutkach trzęsieniem ziemi władze Turcji ogłosiły alarm poziomu czwartego, co oznacza zwrócenie się o pomoc międzynarodową.

Pomoc zadeklarował Tobias Billström, szef MSZ Szwecji, która sprawuje prezydencję w Radzie UE. Na apel tureckich władz odpowiedziało też polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W poniedziałek do Turcji ma udać się grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Państwowej Straży Pożarnej - 76 strażaków i 8 psów ratowniczych.

Prezydent Turcji przekazał, że turecki rząd otrzymał oferty pomocy od NATO, UE i 45 państw.