Senacka komisja finansów ogłosiła w komunikacie, że planuje przesłuchanie K. Tai 25 lutego o godz. 10 czasu miejscowego, aby zatwierdzić ją na nowym stanowisku. Przewodniczący komisji, Ron Wyden (Dem.) stwierdził, że kandydatka ma niezbędne doświadczenie w objęciu nowej roli i zapowiedział możliwie jak najszybsze jej zatwierdzenie. „Jej dokonania w uzyskiwaniu korzyści dla pracujących Amerykanów pokazują, że wie, jak bronić wartości liczących się dla amerykańskich rodzin" — oświadczył w komunikacie.

K. Tai była od 2014 r. radcą prawnym od handlu w komisji zasobów i środków Izby Reprezentantów, zyskując pochwały demokratów i republikanów dla swej pracy w negocjowaniu lepszych warunków zatrudnienia w ramach traktatu o wolnym handlu USA-Meksyk-Kanada (USMCA) przyjętego w ubiegłym roku. Wcześniej pracowała w urzędzie przedstawiciela USA ds. handlu (USTR) jako szefowa działu nadzoru handlu z Chinami — pisze Reuter.

Po zatwierdzeniu jej kandydatury będzie pierwszą kobietą o innym kolorze skóry na czele tego urzędu, odegra kluczową rolę w realizacji celów prezydenta: odbudowy powiązań z sojusznikami Stanów, pobudzeniu produkcji przemysłowej w kraju i w naleganiu na Chiny, by zmieniły politykę nierynkowego handlu i subwencji publicznych. Jest córką imigrantów z Tajwanu, urodziła się w Stanach, mówi płynnie chińskim mandaryńskim.

Prezydent Biden nie dokonał żadnego większego kroku w polityce handlowej od czasu objęcia urzędu, procedura zatwierdzenia K. Tai opóźniła się w porównaniu z innymi członkami rządu. Jednak USTR ogłosił w ubiegłym tygodniu, że nie uruchomi nowych stawek celnych w sporze Airbusa z Boeingiem o subwencje, będzie czekać na rozwiązanie tego sporu z europejskimi sojusznikami po zatwierdzeniu pani Tai.