W zasadzie już wszystkie duże sieci handlowe dzięki umowom z operatorami logistycznymi zyskały status placówek pocztowych dla wszystkich lub części sklepów co pozwala im na pracę nawet w niedziele niehandlowe. Takie wyłączenie z ustawy zniknie na początku 2022 r., ale mimo to w ostatnich tygodniach status ten uzyskały także sklepy Carrefour czy Auchan.

Budzi to sprzeciw części pracowników, narzekających na przerzucanie w niedziele ze sklepu do sklepu w ramach sieci.

Kaufland próbuje poprawić ich nastawienie, sieć postanowiła przeznaczyć łącznie na dodatkową wypłatę dodatków za pracę w niedzielę ok. 3 mln zł. Dodatek otrzyma każda osoba zatrudniona w markecie pracująca w niedziele oraz personel magazynów, który przygotowuje i realizuje niedzielne dostawy do marketów.

Firma podaje iż w związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję sieci handlowe nieprowadzące handlu siedem dni w tygodniu znajdują się w mniej korzystnej sytuacji oraz są narażone na utratę klientów. Z tego też względu Kaufland jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wszystkich sklepów w niedziele niehandlowe. Wyjątek stanowi sklep sieci w Zielonej Górze, przy ul. Energetyków.

Czytaj więcej

Carrefour i Aldi otworzą sklepy w niedziele niehandlowe

Dodatkową korzyścią dla zatrudnionych świadczących pracę w niedziele jest możliwość wyboru zmian według własnych preferencji oraz odbiór dnia wolnego w dogodnym dla siebie terminie najpóźniej do końca każdego miesiąca.

- Decyzja dotycząca otwarcia sklepów w niedziele nie była dla nas łatwa, jednak placówki nieprowadzące handlu przez siedem dni w tygodniu są narażone na utratę klientów – tłumaczy Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska. - Podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele - dodaje.

W Kauflandzie osoby zatrudnione na stanowisku kasjer-sprzedawca mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 4 100 zł brutto miesięcznie, a osoba zatrudniona na stanowisku lidera zespołu na pensję w wysokości do 5 650 zł brutto miesięcznie.

Czytaj więcej

Ponad połowa Polaków chce robić zakupy w niedziele