Amerykanie biednieją. Niemal połowy gospodarstw domowych nie stać na czynsz i jedzenie

Mimo że amerykańska gospodarka rośnie, to nadal wielu Amerykanów nie stać na absolutnie podstawowe wydatki: czynsz oraz żywność.

Aktualizacja: 20.05.2018 06:58 Publikacja: 19.05.2018 13:37

Amerykanie biednieją. Niemal połowy gospodarstw domowych nie stać na czynsz i jedzenie

Foto: Bloomberg

Niemal 51 mln gospodarstw domowych nie zarabia wystarczająco dużo, by pozwolić sobie na miesięczny budżet zawierający opłaty za czynsz, żywność, opiekę przedszkolna, opiekę zdrowotną, transport oraz opłacenie rachunków za telefony komórkowe - wynika z raportu United Way ALICE Project. Według raportu jest to aż 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych w USA.

Z raportu zaprezentowanego przez CNN wynika także, że 16,1 mln amerykańskich gospodarstw domowych żyje w biedzie, a ilość gospodarstw domowych, gdzie zarobki nie starczają na podstawowe potrzeby życiowe i bytowe, podwoiła się do 34,7 mln.

Stany Kalifornia, Nowy Meksyk i Hawaje borykają się z największymi problemami związywanymi z biedą. Tam aż 49 proc. gospodarstw domowych cierpi niedostatek. Najlepsza sytuacja jest w stanie Dakota Północna - tam biedę cierpi 32 procent gospodarstw domowych.

Według raportu United Way ALICE Project wśród osób nie będących w stanie utrzymać rodzin z pensji są m.in. osoby pracujące jako opiekunowie przedszkolni, pracownicy socjalni, pracownicy biurowi niższego szczebla, a także ekspedienci. W około 66 proc. zawodach w USA pracownicy zarabiają mniej niż 20 dolarów na godzinę.

Bieda na bogatej Północy

Według zeszłorocznego raportu Banku Światowego, na całym świecie 769 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 dol. dziennie. Są to egzystujące w skrajnym ubóstwie, najbiedniejsze osoby na świecie, stanowiące niemal 10 proc. globalnej populacji.

Z grupy tej 3,2 miliona mieszka w Stanach Zjednoczonych, a 3,3 miliona w innych krajach o wysokim dochodzie. Najwięcej jest ich we Włoszech, Japonii i Hiszpanii.

Ekonomista z Oxfordu Robert Allen wyliczył granicę skrajnego ubóstwa w krajach bogatej północy na 4 dolary dziennie. Okazuje się, że we wszystkich krajach rozwiniętych 13,8 miliona osób żyje w krańcowej biedzie. Aż 5,3 miliona z nich to Amerykanie.

Gospodarka
Lira turecka może jeszcze osłabnąć. Szansa na tańsze wakacje
Gospodarka
Ekonomiści: Spada wiarygodność ekonomiczna Polski i przejrzystość finansów
Gospodarka
Metropolie Państwa Środka toną w długach
Gospodarka
Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą
Gospodarka
Christian Lindner: obowiązują stare reguły fiskalne, dopóki nie ma nowych