„Oczyszczenie świata od wszystkich sankcji, pozwoli odbudować gospodarkę". Taką opinię rosyjski prezydent wygłosił na 75 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wtorek. Zdaniem Władimira Putina zniesienie „bezprawnych ograniczeń" mogłoby być również dobrą pomocą w procesie zmniejszaniu bezrobocia, podkreśla portal Lenta.

Czytaj także: Rosyjska waluta tonie. Rubel najtańszy od czterech lat

Putin zwrócił uwagę na szacunki ekspertów, zgodnie z którymi całkowita lub częściowa redukcja zatrudnienia na świecie w II kwartale 2020 roku jest równoznaczna z utratą 400 mln miejsc pracy.

„Trzeba zrobić wszystko, aby takie bezrobocie nie zagościło na stałe; aby ludzie mogli wrócić do pracy, mogli utrzymać swoje rodziny i nie znaleźli się w uścisku biedy, bez życiowych perspektyw" - powiedział rosyjski prezydent. Jego zdaniem współczesna polityka powinna tworzyć warunki dla handlu, wspólnych projektów i uczciwej konkurencji. Nie powinna wiązać rąk biznesu i inicjatywy biznesowej.

W tym tygodniu rosyjskie władze podały, że liczba obywateli żyjących poza granicą ubóstwa w Rosji przekroczyła 20 mln. Rekordowe jest też bezrobocie. W ciągu roku zwiększyło się o 40,6 proc. do 4,75 mln ludzi, a na koniec roku stopa bezrobocia sięgnie 13,3 proc. co oznacza jej podwojenie.