Dane o rosnącej finansowej przepaści między bogatymi a biednymi mieszkańcami Ziemi zawiera komunikat sekretarza generalnego ONZ. Antonio Guterres zwraca uwagę, że dziś ponad 70 proc. ludzi na świecie żyje w warunkach rosnącej nierówności w dochodach i jakości życia. Zaledwie 26 najbogatszych Ziemian ma łączny majątek równy dochodom połowy mieszkańców naszej planety.

Czytaj także: Oxfam: Miliarderzy są bogatsi niż 60 proc. światowej populacji

Zdaniem szefa ONZ społeczność międzynarodowa musi wyeliminować przyczyny nierówności na planecie, zanim nierówności zniszczą globalną gospodarkę i doprowadzą do ostatecznego rozwarstwienia społeczeństwa.

Według Guterres'a wysoki poziom rozwarstwienia finansowego na świecie powoduje niestabilność gospodarczą, korupcję, kryzysy finansowe, wzrost przestępczości oraz prowadzi do pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi.

Czytaj także: Pandemia może zepchnąć w ubóstwo pół miliarda ludzi

Między 1980 a 2016 rokiem jeden procent najbogatszych Ziemian odpowiadał za 27 proc. łącznego wzrostu dochodów. Za rozwarstwieniem majątkowym, idzie nierówność w edukacji. Ponad połowa 20-latków w krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego ma wyższe wykształcenie, w porównaniu z zaledwie 3 procentami w krajach o niskim poziomie rozwoju.

Poziom życia Ziemian zależy nie tylko od ich statusu materialnego, ale też od płci (w krajach biednych sytuacja kobiet jest dużo gorsza aniżeli mężczyzn) od religii (tu też w najgorszym położeniu są kobiety, szczególnie w krajach muzułmańskich), od rasy (np. w USA większość biedaków stanowią Afroamerykanie).

Jednym z państw, gdzie najszybciej rośnie przepaść między biada a bogactwem jest Rosja. W 2019 r liczba Rosjan żyjących za mniej niż równowartość 670 zł miesięcznie skoczyła do 20,9 mln. To blisko 15 proc. całego społeczeństwa federacji. Wśród najbiedniejszych w Rosji ponad jedna czwarta to emeryci, z nich ponad połowy nie stać nawet na zakup podstawowej żywności.

Według danych Forbesa z kwietnia 2019 r, dwustu rosyjskich bogaczy miało majątek szacowany na łącznie 496 mld dolarów. To więcej aniżeli wynosiły w tym czasie rezerwy złoto -walutowe Rosji, a t były trzecie na świecie. Po roku łączny majątek najbogatszych Rosjan zmniejszył się o 40 mld dol. do 456 mld dol.. W tym samym czasie o blisko 5 proc. spadły dochody wszystkich obywateli federacji.

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ