fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Oxfam: Miliarderzy są bogatsi niż 60 proc. światowej populacji

Bloomberg
Nierówności społeczne na świecie wyrwały się spod kontroli, ponieważ system ekonomiczny wyklucza kobiety i pozwala miliarderom na gromadzenie niewyobrażalnych fortun, bez konieczności płacenia odpowiednich podatków - uważa organizacja humanitarna Oxfam International.

2153 dolarowych miliarderów ma większy majątek niż 4,6 mld ludzi, stanowiących 60 proc. populacji Ziemi - wynika z raportu Oxfam International.

Czytaj także: George Soros chce płacić wyższe podatki. Inni miliarderzy też

Organizacja zaapelowała do rządów, by wprowadziły przepisy znoszące obciążenia kobiet, które opiekują się dziećmi i osobami starszymi, często za minimalne wynagrodzenia. Oxfam zasugerował podniesienie podatków dla najbogatszych i zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia oraz na wsparcie rozwoju dzieci.

Oxfam, który zawsze publikuje swój raport przed rozpoczęciem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, zwraca uwagę, że liczba miliarderów podwoiła się w minionej dekadzie.

Według wyliczeń analityków organizacji gdyby najbogatszy 1 proc. ludzi zapłacił dodatkowe 0,5 proc. podatku od majątku w ciągu następnych 10 lat byłoby, to wystarczyłoby pieniędzy na stworzenie dodatkowych 117 mln miejsc pracy w takich branżach jak: opieka nad osobami starszymi, opieka na dziećmi, edukacja czy ochrona zdrowia.

„Nasze kulejące gospodarki wypełniają kieszenie miliarderów i wielkiego biznesu kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet" - powiedziała Amitabh Behar, dyrektor generalny Oxfam India. „Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć".

Oxfam w raporcie zwrócił także uwagę na nierówność ze względu na płeć. Każdego dnia dziewczęta i kobiety wykonują bezpłatną pracę w łącznym wymiarze 12,5 mld godzin, co jest warte 10,8 biliona dolarów rocznie wkładu do światowej gospodarki. To trzy razy tyle ile generuje branża technologiczna.

„Nasz system gospodarczy został zbudowany przez bogatych i potężnych mężczyzn, którzy nadal ustanawiają zasady i czerpią lwią część korzyści. Według raportu mężczyźni na całym świecie mają o 50 procent więcej bogactwa niż kobiety" - pisze w raporcie Oxfam.

"Podsumowując, majątek 22 najbogatszych mężczyzn na świecie jest równe majątkowi wszystkich kobiet w Afryce" - czytamy w raporcie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA