Słone koszty szczytu NATO w Wilnie. Przygotowania przypominają czasy sowieckie

Litwini podali, ile zapłacą za usługi branży turystycznej uczestnicy szczytu NATO w stolicy Litwy. Tanio nie będzie. Tylko za noclegi i wyżywienie delegacje zapłacą 4-6 mln euro. Całkowity koszt 3-dniowego szczytu to około 30 mln euro.

Publikacja: 06.07.2023 18:30

Słone koszty szczytu NATO w Wilnie. Przygotowania przypominają czasy sowieckie

Foto: Adobe Stock

Minister gospodarki i innowacji Litwy Aushrine Armonaitė podała, że delegacje uczestniczące w wileńskim szczycie NATO przeznaczą na różne usługi w wileńskiej stolicy od 4 do 6 mln euro - informuje agencja ELTA.

Szczyt NATO w Wilnie - promocja Litwy

Według pani minister szczyt będzie też ogromną reklamą Litwy w kontekście bezpieczeństwa narodowego, co jest niezwykle ważne dla inwestorów i branży turystycznej.

„Oprócz chwilowych niedogodności dla firm zlokalizowanych na Starym Mieście, szczyt NATO jako całość niesie mocny sygnał. Litwa jest częścią najsilniejszego sojuszu wojskowego na świecie. Jest bezpiecznym krajem, w którym można bezpiecznie nie tylko mieszkać czy spędzać wakacje, ale i inwestować. To ogromna reklama państwa w kontekście bezpieczeństwa narodowego. To niezwykle ważne dla naszych inwestorów i branży turystycznej po rozpoczęciu (wywołanej przez Rosję - red.) wojny” – napisała Armonaite na swoim koncie na portalu społecznościowym.

Przygotowania w sowieckim stylu

Według organizatorów wileński szczyt NATO przyciągnie na Litwę około 5 tys. osób. Sam dochód netto branży turystycznej wyniesie 4-6 mln euro – tyle delegacje wydadzą na noclegi, wyżywienie i towarzyszące atrakcje itp.

Szczyt NATO w Wilnie to wydarzenie historyczne, ale krytycy zwracają uwagę, że przygotowania przypominają czasy sowieckie. Dziennikarz Andrius Užkalnis opowiedział, co najbardziej przykuło jego uwagę. "Prawdopodobnie gdyby w Wilnie były inne porządki i inaczej (lepiej) dbano o miasto, to nie trzeba by wszystkiego robić w trybie szturmowym, bo zostało mało czasu. Z niektórych rzeczy można się po prostu śmiać - dotyczy to np. starych trolejbusów. Jeżeli są dobre by przewozić wilnian, to dlaczego członkowie delegacji nie mogą tych trolejbusów nawet zobaczyć przez okna limuzyn? - zapytał. Zdaniem Užkalnisa ​​śmieszne jest to, iż ktoś pomyślał, że stare wileńskie trolejbusy, kogokolwiek z gości obchodzą.

Szczyt w liczbach

W dniach 11-12 lipca Wilno będzie gospodarzem pierwszego szczytu NATO na Litwie. Będzie to największe wydarzenie w historii Litwy, w którym spodziewany jest udział 40-50 zagranicznych delegacji (do 3000 gości) oraz około 2000 przedstawicieli organizacji pozarządowych i międzynarodowych mediów. O swoim możliwym udziale wspomniał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Agenda szczytu ma się koncentrować na wzmocnieniu zbiorowej obrony i odstraszania Sojuszu, a także zwiększeniu poparcia dla Ukrainy. Budżet szczytu NATO może wynieść 30 mln euro.

Minister gospodarki i innowacji Litwy Aushrine Armonaitė podała, że delegacje uczestniczące w wileńskim szczycie NATO przeznaczą na różne usługi w wileńskiej stolicy od 4 do 6 mln euro - informuje agencja ELTA.

Szczyt NATO w Wilnie - promocja Litwy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Niemcy blokują 14 pakiet sankcji wobec Rosji. Berlin stał się „nowym Budapesztem”
Gospodarka
Rosja zawiesza handel dolarami i euro. Sankcje biją mocniej w rosyjską gospodarkę
Gospodarka
James C.F. Huang: Polski biznes musi mocniej promować się na Tajwanie
Gospodarka
Przedterminowe wybory we Francji. Szok w kołach gospodarczych i na rynkach w Europie
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Gospodarka
Wiarygodność ekonomiczna Polski wciąż jest niska
Gospodarka
EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”