Co dalej z umową TTIP? Czy Brexit może zablokować tę umowę?

- Sytuacja skomplikowała się – przyznaje Adrian Zwoliński dodając, że ustepujący premier W.Brytanii David Cameron był postrzegany jako zwolennik TTIP. Podobnie jak Angela Merkel, natomiast premier Francji wspomniał, że należy obecnie wstrzymać negocjacje.

Także Amerykanie mają teraz inne rzeczy na głowie niż negocjowanie umowy, tym bardziej Donald Trump jest przeciwnikiem TTIP, z kolei Hillary Clinton jest jej zwolenniczka. Dopiero po wyborach okaże się jakie jest stanowisko Waszyngtonu.

Według analityków umowa jest korzystna tak dla USA jaki i Unii Europejskiej, w tym także dla Polski. Aczkolwiek umowa niesie ze sobą nie tylko szanse, ale także zagrożenia.

Problem z TTIP jest taki, że nie ma właściwej polityki informacyjnej – podkreśla Adrian Zwoliński. Polscy biznesmeni nie mają pełnej informacji na temat umowy i procesu jej negocjacji. Polityka informacyjna powinna pokazać jakie branże zyskają a jakie mogą stracić.

Kto zyska na fiasku TTIP?

Z pewnością niepodpisanie TTIP będzie na rękę Chinom i jej nowemu projektowi handlowo-gospodarczemu Nowy Jedwabny Szlak – uważa Adrian Zwoliński.