– Wielka Brytania jest już bez wątpienia najbardziej skorumpowanym krajem świata. Nie w sensie politycznym, ale w sensie prania brudnych pieniędzy – powiedział w wywiadzie dla Euronews Roberto Saviano. – Anglik nie postrzega swojego kraju jako skorumpowanego, bo policjantom nie można dawać łapówek, ale system finansowy tego kraju jest całkowicie zepsuty.

Jego zdaniem Transparency International bezspornie wykazuje w swoich danych, że pieniądze do Londynu spływają z takich rajów podatkowych, jak Malta, Gibraltar czy wyspa Jersey. – Londyn zastąpił Panamę na stanowisku światowej pralni brudnych pieniędzy – uważa Saviano.

Według eksperta Brexit był napędzany pragnieniem, by uczynić z Anglii samodzielną wyspę.

Na pytanie, czy władze świadomie przymykają oko na finansowe działania grup przestępczych z przekonaniem odpowiada „oczywiście". – Wyjście z Unii Europejskiej pozwoli Katarczykom, meksykańskim kartelom lub rosyjskiej mafii zdobyć jeszcze więcej władzy – dodał.

Roberto Saviano jest autorem znanej książki „Gomorra – podróż po imperium kamorry", w której porównuje neapolitańską Camorrę właśnie do biblijnej Gomory. Po jej napisaniu od 10 lat przysługuje mu stała opieka policji, a jego miejsce zamieszkania jest ukrywane.

Według Panama Papers – wycieku poufnych dokumentów z rajów podatkowych – ojciec byłego premiera Wielkiej Brytanii Ian Cameron miał prowadzić sieć funduszy inwestycyjnych pozwalających na unikanie opodatkowania. Ostatnio z kolei głośno o rosyjskich rublach z nielegalnych źródeł, które w latach 2010-2014 przepływały przez londyńskie banki. O korupcję oskarża się największe baki Wysp, w tym HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays i Coutts.