O planowanych inwestycjach Unii na Ukrainie opowiedział podczas wizyty w Kijowie w środę Oliver Varhelyi, komisarz ds. rozszerzenia i sąsiedztwa.

„Dzisiaj w Kijowie wraz z prezydentem Zełenskim, potwierdziłem stałe zaangażowanie UE na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Zmobilizujemy do 6,5 miliarda euro inwestycji, aby wesprzeć gospodarkę, ożywienie i wzrost, zaczynając od pięciu 5 kluczowych projektów” – ogłosił komisarz na portalu społecznościowym.

Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała, że Bruksela „zaproponowała (Ukrainie - red.) nową nadzwyczajną pomoc makrofinansową w wysokości 1,2 mld euro oraz dodatkową pomoc dwustronną w wysokości 120 mln euro, a także długoterminowe przygotowanie pomocy makrofinansowej”.

- Jest to wyraźny wyraz stałego zaangażowania UE na Ukrainie i naszego wzmocnionego partnerstwa - podkreśliła szefowa KE.

Czytaj więcej

Rosja: służba zdrowia sparaliżowana przez omikron

Według agencji Unian władze w Kijowie planują otrzymać co najmniej 3 miliardy dolarów pożyczek na stabilizację systemu finansowego. Poinformował o tym w czwartek na konferencji prasowej zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Rostysław Szurma.

„Zgadzamy się ze wszystkimi naszymi kluczowymi partnerami, ze wszystkimi głównymi organizacjami, co do pakietów pomocy finansowej w formie gwarancji państwowych lub w formie bezpośrednich pożyczek międzyrządowych. Kanada jako pierwsza ogłosiła pakiet pomocy o wartości 120 mln dolarów kanadyjskich, Komisja Europejska zdecydowała się przeznaczyć 1,2 mld euro. Dziś rozmawialiśmy z rządem francuskim w sprawie podobnego pakietu” - powiedział Szurma.

Według niego Ukraina powinna zawrzeć takie umowy kredytowe ze wszystkimi kluczowymi partnerami, aby ustabilizować sytuację makroekonomiczną.

„Naszym celem jest pożyczenie 3-5 miliardów dolarów od wszystkich naszych partnerów strategicznych. Te pieniądze staną się dodatkową poduszkę bezpieczeństwa i będą w stanie zagwarantować stabilność naszego systemu finansowego, niezależnie od scenariusza, w jaki sposób sytuacja rozwija się dalej” – powiedział Szurma.