Szczepionki i nowe leki na COVID-19 przyczynią się w przyszłym roku do opanowania pandemii, co doprowadzi do "silnego cyklicznego ożywienia, powrotu globalnej mobilności i wzrostu stłumionego popytu konsumentów" - głosi prognoza JPMorgan.

JPMorgan spodziewa się wzrostów indeksu S&P 500 o blisko 8 procent.

"Nasza ocena jest taka, że 2022 r. będzie rokiem pełnego odbicia się globalnej gospodarki i powrotu do normalnych warunków ekonomicznych i rynkowych sprzed wybuchu pandemii Covid-19" – poinformował szef globalnych strategii banku Marko Kolanovic.

Jednak dziennik "The Hill" przytacza wypowiedź Janet Yellen z ubiegłotygodniowej konferencji Reuters Next. Minister finansów oceniła wówczas, że wariant koronawirusa Omikron może "spowodować poważne problemy" światowej gospodarki, choć ma ona nadzieję, że nie dojdzie do jej "znaczącego spowolnienia" – informuje Business Insider Polska.

Tymczasem w swoim półrocznym, jesiennym raporcie Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że skorygował w dół prognozę globalnego wzrostu gospodarczego w 2021 roku o 0,1 punktu procentowego, do 5,9 proc. i obniżył perspektywę wzrostu USA o 1 punkt proc., do 6 procent.