Przyśpieszeniu współpracy między Polską i Katarem ma pomóc wizyta emira Kataru szejka Tamima Bin Hamada al-Thaniego, który w piątek w Warszawie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło. Wraz z emirem do Polski przyleciał katarski minister gospodarki i handlu oraz przedstawiciele katarskiego biznesu i finansjery. Wśród nich m.in. prezes Katarskiej Izby Gospodarczej oraz prezesi katarskich banków. O pogłębianiu współpracy rozmawiano na Polsko-Katarskim Forum Biznesu, które towarzyszyło wizycie emira.

Nie tylko gaz

Jak przekonywał szejk Ahmed Bin Jassim al-Thani, minister gospodarki i handlu Kataru, oba kraje podzielają wizje rozwoju (oba państwa nakreśliły je do 2030 r.), a obustronne obroty handlowe rosną. Eksport do Polski z Kataru wzrósł znacząco w ubiegłym roku, głównie dzięki dostawom skroplonego gazu, osiągając wartość 325 mln dolarów. Eksport z Polski do Kataru też sukcesywnie od pięciu lat rośnie. W ubiegłym roku nad Zatokę Perską wysłaliśmy produkty i usługi warte 133 mln dolarów. Co więcej, na katarskim rynku operuje już 21 przedsiębiorstw typu joint venture ze wspólnym katarsko-polskim kapitałem.

– Polscy inwestorzy mogą skorzystać na strategicznym położeniu Kataru i naszej infrastrukturze logistycznej. Katar może być bramą dla polskich produktów na rynki krajów Zatoki Perskiej oraz Arabskiej Strefy Wolnego Handlu. Z kolei nasz biznes może inwestować więcej w konkurencyjne sektory w Polsce, szczególnie przemysłowe, tak aby uzyskać dostęp do rynku Unii Europejskiej – przekonywał katarski minister gospodarki i handlu.

Katar jest dzisiaj największym dostawcą gazu do gazoportu w Świnoujściu, ale współpraca ma też objąć inne niż energetyka obszary. Chodzi m.in. o produkcję żywności, sektor farmaceutyczny, turystykę i przemysł obronny.

Doświadczenia z Euro

W Katarze trwają przygotowania do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2022 r., co przekłada się na boom inwestycyjny. Jak przypomniał Hassan al-Thawadi, sekretarz generalny specjalnego komitetu nadzorującego przygotowania do mundialu, trwa budowa ośmiu stadionów. Na trzech z nich ma być zamontowanych 140 tys. krzeseł marki Forum Seating należącej do Grupy Nowy Styl z Krosna. Jednak zdaniem Krzysztofa Sengera, wiceprezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, organizatorzy mundialu mogliby szerzej skorzystać z doświadczeń polskich firm, które przygotowywały infrastrukturę na mistrzostwa Europy w piłce nożnej w 2012 r.

Nie chodzi zresztą tylko o budowę stadionów, ale i inwestycje transportowe. Stolica Kataru, Ad-Dauha, buduje m.in. trzy linie metra. Powstają nowe autostrady i linie kolejowe. – Realizujemy trzy główne projekty: budowę metra w stolicy, budowę linii tramwajowej do Lusail City i długodystansowe połączenia kolejowe z krajami Zatoki Perskiej – wyliczał Abdullah bin Abdulaziz Turki al-Subaie, prezes Katarskich Kolei. Jak przyznał, jego kraj potrzebuje zarówno wykonawców infrastruktury, jak i wielu ekspertyz, bo władze państwa, prowadząc te inwestycje, nie chcą zakłócać ruchu w stolicy. Tym bardziej że korki w tym mieście już pochłaniają 6 mld katarskich riali rocznie. Wszystkie te inwestycje mogą być szansą dla polskich firm.

Opinia

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Polska postrzega Katar jako ważnego partnera gospodarczego. Chcemy budować długotrwałe relacje gospodarcze we wszystkich obszarach. Ostatni rok okazał się przełomowy we współpracy ekonomicznej. Wartość obustronnego handlu ograniczająca się do kilku milionów dolarów dzięki długoletniemu kontraktowi na dostawy ciekłego gazu wzrosła do dziesiątek milionów dolarów, czyniąc Katar jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski na Bliskim Wschodzie. Naszą współpracę chcemy rozwijać też w innych obszarach. Jesteśmy przekonani, że polskie produkty i usługi mogą zainteresować katarskich konsumentów.