Lepiej w finansach to mniej chęci do integracji

W kilku stolicach UE rośnie apetyt na przyspieszenie integracji wewnątrz strefy euro. Jednak wiele krajów ostrożnie podchodzi do pozbywania się narodowych kompetencji.

Aktualizacja: 07.09.2017 21:17 Publikacja: 07.09.2017 20:16

Lepiej w finansach to mniej chęci do integracji

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wygłosi 13 września doroczne przemówienie o stanie Unii Europejskiej, które jest okazją do przedstawienia planów na najbliższe miesiące. W Brukseli panuje przekonanie, że po raz pierwszy od czasu objęcia przez niego stanowiska w 2014 roku UE jest w tak dobrej sytuacji. Dlatego Luksemburczyk ma zaprezentować ambitne plany, w tym pogłębienia integracji w strefie euro. Propozycja może obejmować nowe stanowisko ministra finansów lub ministra gospodarki dla krajów posługujących się wspólną walutą. A także przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności, czyli funduszu ratunkowego strefy euro, w bardziej stabilny mechanizm na wzór MFW. Ambitne propozycje mają też przedstawić wspólnie Francja i Niemcy po wyborach w tym drugim kraju. Emmanuel Macron i Angela Merkel dobrze się rozumieją. Francuz obiecuje poważne reformy strukturalne w swoim kraju, na co niemiecka przywódczyni ma odpowiedzieć przychylnością, jeśli chodzi o integrowanie strefy euro. Czy to oznacza faktyczną inaugurację Europy wielu prędkości, z których ta szybsza miałaby się realizować w gronie krajów strefy euro? Politycy najważniejszych krajów Południa, jak Francja czy Włochy, są entuzjastyczni. Ale przedstawiciele innych państw strefy euro okazują sceptycyzm.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama