Indeks WIG20, mimo piątkowych zwyżek, nadal jest niżej niż na początku roku. W dół ciągną go spółki, które jeszcze niedawno były liderami zwyżek. Mowa o CD Projekcie i Allegro. Kapitalizacja pierwszej z firm od rekordowych poziomów z grudnia 2020 r. stopniała o 25 mld zł, czyli o ponad połowę. Z kolei Allegro, wobec maksimów notowanych pod koniec października, potaniało o 47 mld zł, czyli o niemal połowę.

Czekając na strategię

Notowania CD Projektu załamały się po grudniowej premierze „Cyberpunka 2077". Błędy w wersjach konsolowych nadszarpnęły zaufanie do studia. Teraz naprawia ono grę i finiszuje z aktualizacją strategii. Poznamy ją we wtorek 30 marca.

Według pierwotnych planów 30 marca CD Projekt miał też opublikować raport roczny, ale przełożył go na 19 kwietnia z powodu ataku cyberprzestępców. Skutkiem incydentu było czasowe ograniczenie dostępu do zasobów wewnętrznych spółki, wynikające z konieczności odtworzenia danych.

– Nie spodziewam się ogłoszenia przełomowych informacji w najnowszej strategii, niemniej wielu inwestorów i analityków oczekuje wieści, czy w wyniku rozczarowującej dla części graczy i odbiorców premiery „Cyberpunka" spółka planuje wypuszczenie płatnych DLC (dodatków – red.) i w jakiej ilości – komentuje Maciej Kietliński, analityk Noble Securities. Dodaje, że pod znakiem zapytania może też stać kwestia multiplayera, czyli wieloosobowej wersji gry.

– Gdyby nie udało się zbudować wystarczająco dużej społeczności graczy „Cyberpunka" w wyniku słabej jakości gry, otwarte pozostaje pytanie, czy w ogóle warto wchodzić w projekt multiplayera – mówi analityk. Jego zdaniem czynnikiem, który mógłby wesprzeć notowania, mogłaby być np. zapowiedź „Wiedźmina 4". To flagowa seria gier polskiej spółki. Sprzedała się już w ponad 50 mln egzemplarzy.

Tymczasem w ostatnich dniach eksperci obniżyli prognozy sprzedaży „Cyberpunka", a zagraniczne firmy zajmujące się analizami rynku gier zwracają uwagę na mocny spadek sprzedaży tytułu polskiego studia. Mocniejszy niż w przypadku innych globalnych produkcji o porównywalnej skali i budżecie. Mimo tych niepokojących wieści w piątek kurs CD Projektu radził sobie dobrze. Po południu zyskiwał ponad 3 proc.

Szanse i wyzwania

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Natomiast dalszą przecenę notowało w piątek Allegro. Za jego akcję trzeba było zapłacić nieco ponad 52 zł. Kurs jest najniżej od debiutu giełdowego (12.10.2020 r.), choć nadal powyżej ceny z oferty publicznej (43 zł). Jak należy oceniać obecną wycenę Allegro?

– Jest teraz bardziej realna, natomiast nie można tu mówić o żadnym dyskoncie do spółek porównywalnych. Obecny poziom wyceny nie tworzy według mnie okazji inwestycyjnej – uważa Paweł Szpigiel, analityk BM mBanku.

Z kolei Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku, wskazuje na kilka czynników niepewności. Po pierwsze, Allegro, rozwijając automaty paczkowe, zmienia swój model biznesowy w stronę bardziej kapitałochłonnego. Po drugie, otoczenie konkurencyjne się zaostrza, zarówno ze strony Amazona, jak i AliExpress.

– Po trzecie, dość nieoczekiwane ABB (sprzedaż akcji w trybie przyspieszonej budowy księgi popytu – red.) oraz ustanowienie krótkiego 90-dniowego lockupu sugeruje, że właściciele chyba planują sukcesywne zmniejszanie udziału w Allegro, czyli nad kursem wisi kolejna podaż – uważa ekspert. Zwraca też uwagę na pozytywy: Allegro pozostaje beneficjentem cyfryzacji handlu i liderem rynkowym. – Ale to już inwestorzy wiedzą i ciężko spodziewać się na tym froncie mocno pozytywnych zaskoczeń – podsumowuje.

Indeks pod lupą

Allegro i CD Projekt w sumie odpowiadają za kilkanaście procent portfela WIG20. Aż 60 proc. przypada natomiast na spółki Skarbu Państwa.

W ostatnich kilkunastu miesiącach WIG20 radzi sobie gorzej niż jego niemiecki odpowiednik DAX. Rodzimy wskaźnik przegrywa też z indeksami amerykańskimi i wskaźnikami z rynków wschodzących.

Co mogłoby poprawić sytuację na warszawskiej giełdzie? Jedną z kluczowych kwestii jest kondycja sektora bankowego i oczekiwana decyzja Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Czas pokaże, czy będzie mniej kosztowna dla banków, niż zakładają pesymistyczne scenariusze. Istotną sprawą jest też możliwość restrukturyzacji aktywów górniczych w spółkach energetycznych.