Mocne otwarcie notowań w Warszawie. Pomogło porozumienie w UE

Unijne porozumienie okazało się solidnym wsparciem dla naszego rynku na początku notowań. Znów także wyraźnie drożeją spółki energetyczne.

Aktualizacja: 21.07.2020 09:51 Publikacja: 21.07.2020 09:22

Mocne otwarcie notowań w Warszawie. Pomogło porozumienie w UE

Foto: AFP

Nowy tydzień warszawska giełda rozpoczęła z przytupem. W poniedziałek na rynku wyraźną przewagę miał popyt, a skończyło się tym, że WIG20 zyskał 2,5 proc. co było najlepszym wynikiem w Europie. Wczorajszy atak popytu to zasługa m.in. lepszych danych makroekonomicznych oraz niezwykle udanej sesji spółek energetycznych. Czy jest szansa na powtórkę z rozrywki?

Początek dnia jest bardzo optymistyczny. Już na dzień dobry WIG20 znalazł się ponad 1 proc. nad kreską. Poranne wzrosty to przede wszystkim zasługa unijnego porozumienia w sprawie funduszu odbudowy. Polska może z tego tytułu otrzymać aż 160 mld euro. Znowu mocno prezentują się także spółki energetyczne czyli m.in. PGE i Tauron, które są wsparciem dla całego rynku.

Pomogła także udana wczorajsza sesja na Wall Street, która przyniosła dalsze wzrosty. Po raz kolejny szczególnie mocno prezentował się Nasdaq, który zyskał 2,5 proc. i wrócił na historyczne szczyty. S&P500 urósł z kolei 0,8 proc., a Dow Jones Industrial zyskał symboliczne 0,03 proc.

Zazieleniło się również na rynkach azjatyckich. Nikkei225 zyskał ponad 0,7 proc., Kospi urósł 1,3 proc., Hang Seng ponad 2 proc., a nad kreską tuż przed zakończeniem notowań był także Shanghai Composite.

Co po porannym optymizmie czeka nas w dalszej części dnia? W kalendarzu makroekonomicznym mamy m.in. odczyt dotyczący sprzedaży detalicznej w Polsce. Wydaje się, że dzisiaj będzie to najważniejszy odczyt z perspektywy naszego rynku.

Poranny optymizm udzielił się także inwestorom na rynku walutowym. Złoty wyraźnie zyskuje na wartości. Dolar kosztuje 3,87 zł, natomiast euro jest wyceniane na 4,44 zł.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską