Ostatnio w spółce dużo się dzieje. Firma pracuje nad nową strategią. Proszę zdradzić, w jakim kierunku grupa będzie się rozwijać w najbliższych latach?

Przechodzimy bardzo intensywny okres w życiu naszej spółki. Nieco ponad pół roku temu zadebiutowaliśmy na głównym rynku GPW. W ciągu kilku lat będąc na rynku NewConnect zwiększyliśmy wartość firmy prawie 10-krotnie. Teraz otwieramy nowy rozdział w budowie jej wartości. Mam nadzieję, że pokażemy inwestorom na głównym parkiecie taka samą dynamikę jak pokazaliśmy w ostatnich kilku latach na małej giełdzie. W marcu dokonaliśmy jednego przejęcia i zapowiedzieliśmy, że ogłosimy nową strategię. Stanie się to w tym półroczu. Nie mogę wszystkiego zdradzić, jednak patrząc na zeszłoroczne wyniki i rozwój naszego biznesu rzeczą oczywistą jest to, że stajemy się spółką coraz bardziej zależna od technologii i platform technologicznych i to w nich upatrujemy naszej przyszłości. Mamy za sobą etap bardzo mocnej budowy pozycji rynkowej. Obsługujemy 300 klientów i jesteśmy jednym z liderów rynku konsultingu marketingowego. Równocześnie stworzyliśmy mocne zaplecze technologiczne i to one ma pociągnąć skalę biznesu i zyski w przyszłości.

Czy celem strategii będzie zmiana Mediacapu na firmę posiadającą usługi i produkty technologiczne?

Z całą pewnością tak. Dziś mamy ten komfort, że jesteśmy bardzo sprawni w tradycyjnych modelach i bardzo mocno nam się rozwijają nowe modele. To na nich będziemy chcieli się opierać i to one powinny budować nasze przyszłe zyski.

Wspomniał pan o dokonanym w marcu przejęciu firmy TalentMedia, która świadczy usługi z zakresu video content marketingu. Czy jest to perspektywiczny rynek?

Content marketing, czyli wszelkiego rodzaju treści publikowane w internecie stanowi przyszłość marketingu. Szacuje się, że wartość tego segmentu podwoi się w Polsce w ciągu najbliższych dwóch lat do 0,5 mld zł. Jestem przekonany, że wzrost tego segmentu będzie nas pozytywnie zaskakiwał, ponieważ coraz więcej osób przenosi się do internetu. Kupiliśmy spółkę, która jest wpięta w ekosystem Google. Jest to de facto platforma technologiczna, dzięki której z jednej strony mamy klientów, których obsługujemy i dla których tworzymy treści oraz celebrytów rynku internetowego i ich ogromną publiczność sięgającą ponad 12 mln subskrybentów. Jest to przykład marketingu osadzonego nie w usługach, a w produktach technologicznych. TalentMedia na pewno będzie ważnym ogniwem naszego przyszłego wzrostu.

Jaki docelowo udział może stanowić segment content marketingu w całości przychodów grupy?

Spółka, którą kupiliśmy jest młodym podmiotem. Zakładamy, że w tym roku przyniesie około 11 mln zł przychodów i już będzie stanowiła prawie 20 proc. w przychodach grupy z segmentu marketingowego. Plan zakład, że w przyszłym roku jej obroty sięgną 20 mln zł. Jeśli tempo wzrostu spółki będzie takie jak zakładamy to stanie się ona kluczowym ogniwem, jeśli chodzi o nasze usługi marketingowe.

Autopromocja
BLACK WEEKEND

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W lutym sfinalizowaliście mniejsze przejęcia w segmencie big data. Czy to jest również biznes, który będzie odgrywał znaczącą rolę w nowej strategii?

Już dziś jesteśmy właścicielem największej w Polsce platformy opinie.pl, która zbiera dane deklaratywne od konsumentów. Wszystkie nasze akwizycje mają służyć przyspieszaniu wzrostu tej platformy. Widzimy w niej naszego „konia pociągowego". Naszym celem jest bycie największym dostawcą danych deklaratywnych w Polsce.

Od kiedy pan kieruje Mediacapem spółka znacząco urosła. Jednym z czynników wzrostu były przejęcia, o których wspomnieliśmy. Czy dalej będziecie się rozwijać poprzez akwizycję? Czy prowadzicie obecnie zaawansowane rozmowy z właścicielami firm, które pasowałyby do grupy?

Zarówno w naszej nowej i starej strategii podkreślamy, że chcemy budować grupę poprzez szybki wzrost organiczny i przejęcia. Uważamy, że polski rynek ma duży potencjał konsolidacyjny. Zmienia się profil spółek, których szukamy. W przeszłości szukaliśmy firm które miały komplementarne usługi reklamowe w stosunku do naszych usług. Dziś szukamy przede wszystkim firm, które mają zaplecze technologiczne i które są komplementarne z technologiami, które posiadamy. Jedną z naszych przewag konkurencyjnych jest to, że umiemy negocjować transakcje, mamy zapewnione finansowanie i nie jesteśmy zadłużeni.

Zarząd nie podaje prognoz jednak spółka jakiś czas temu określiła, że w 2016 r. chce wypracować 100 mln zł przychodów. Nie udało się. Czy jest szansa, ze przychody w tym roku przekroczą 100 mln zł, a EBITDA 10 mln zł?

Przychody ze spółki TalentMedia zdecydowanie przybliżą nas do realizacji tych poziomów. Kluczowy jest dla nas wzrost EBITDA i jej źródło oraz przeświadczenie, że coraz większa część naszych zysków pochodzi z nowoczesnych skalowalnych modeli, a nie z takich, które są tradycyjne. Jestem bardzo zadowolony z ubiegłorocznych wyników bo choć nie udało się zwiększyć przychodów to zdecydowanie udało się poprawić strukturę EBITDA. Wpływ na EBITDA mają głównie nowoczesne modele i to pozwala myśleć w perspektywie dwóch-trzech lat o zdecydowanie bardziej dynamicznym wzroście niż moglibyśmy osiągnąć z segmentu tradycyjnego.

Zdecydujecie się na publikację prognoz?

W przeszłości nie publikowaliśmy prognoz. Chcemy być jednak bardziej otwarci na komunikację i z rynkiem.

Kontroluje pan ponad 50 proc. akcji Mediacapu. Rozważa pan sprzedaż części z nich?

Nieprzypadkowo od lat zwiększam zaangażowanie w akcjonariacie. Wierzę, że mamy bardzo dobre perspektywy wzrostu wartości i że rynek nie dostrzega szansy, którą mamy więc obecny kurs akcji nadal jest atrakcyjny.