Pół godziny po starcie poniedziałkowych notowań WIG20 znalazł się 0,6 proc. na plusie. Rodzimych inwestorów wspierają optymistyczne nastroje na pozostałych europejskich rynkach akcji, na których więcej do powiedzenia mają kupujący. Kolor zielony przeważa zarówno na zachodnioeuropejskich giełdach, jak i rynkach z naszego regionu. Pozytywne wrażenie na inwestorach w Warszawie zrobiły też opublikowane rano lepsze od prognozowanych grudniowe dane PMI dla polskiego przemysłu, które są potwierdzeniem zaskakująco dobrej koniunktury w sektorze.

Z lepszych nastrojów korzystają spółki z indeksu WIG20. Na celowniku kupujących znalazły się walory spółek energetycznych i koncernów wydobywczych, co przekłada się na najbardziej okazałe zwyżki w indeksie. Popyt pojawił się także na papierach największych banków i spółek energetycznych. Do zwyżek podłączyły się również banki, kontynuując pozytywny trend z końcówki minionego roku. Do łask wróciły akcje Allegro, których inwestorzy ochoczo pozbywali się w trakcie poprzedniej sesji. Z pozytywnych nastrojów nie mogą skorzystać posiadacze walorów firm odzieżowych i Lotosu, które są dziś pod presją sprzedających, choć skala przeceny jest dość ograniczona.

Pozytywne nastroje zdominowały również szeroki rynek akcji. Niedługo po rozpoczęciu handlu większość średnich i małych spółek była notowana na plusach.