Na starcie sesji WIG stracił 0,54 proc., a indeks blue chips poszedł w dół o 0,67 proc. do 2453,76 pkt. Inwestorzy zadają sobie pytanie, kiedy wreszcie rozpocznie się długo oczekiwany rajd. św. Mikołaja. Na razie grudzień rozczarowuje. Od początku miesiąca WIG20 stracił już ok. 3 proc. Wczoraj wydarzeniem dnia był debiut Energi. Nie można go zaliczyć do udanych. Notowania debiutanta świeciły na czerwono, a na finiszu sesji kurs spadał o ponad 5 proc. Istotnych wydarzeń makro było wczoraj jak na lekarstwo. Dziś będzie ciekawiej.

Przed południem poznamy m.in. odczyt październikowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Prognozy zakładają wzrost o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz 1,1-proc. zwyżkę rok do roku. Po południu natomiast kluczowe będą dane z USA. O godz. 14.30 poznamy wyniki listopadowej sprzedaży detalicznej oraz cotygodniowej dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Szczególnie te ostatnie będą rozpatrywane w kontekście zbliżającego się posiedzenia Rezerwy Federalnej (17-18 grudnia). Inwestorzy zastanawiają się, czy już w tym roku Fed przytnie program luzowania ilościowego i zmniejszy dotychczasowy skup aktywów. Większość ekspertów   - mimo ostatnich zaskakująco dobrych danych z rynku pracy  - wciąż spodziewa się ograniczenia QE3 dopiero pod koniec I kwartału przyszłego roku.

W ostatnich dniach na Wall Street wyraźnie wieje chłodem. Wczoraj na starcie sesji Dow Jones wzrósł wprawdzie o 0,02 proc., a S&P o 0,01 proc.,  jednak w kolejnych godzinach notowań zdecydowanie zaczęła przeważać podaż. Na finiszu sesji wszystkie indeksy znalazły się pod kreską. Do Jones stracił 0,81 proc., a S&P500 obniżył się o 1,13 proc. Jeszcze gorzej, tracąc 1,4 proc., poradził sobie Nasdaq. Tymczasem paradoksalnie zza oceanu napłynęły  dobre wieści: negocjatorzy Izby Reprezentantów i Senatu osiągnęli  porozumienie w sprawie budżetu USA. Jeśli zostanie ono przyjęte przez obie izby Kongresu, wówczas Stany Zjednoczone unikną paraliżu rządu.

Na czerwono zamknęły się dziś notowania w Azji. Japoński indeks Nikkei  na zamknięciu spadł o 1,12 proc.

Duży ruch wciąż panuje na rynku IPO. Dziś ruszają zapisy na akcje Gorenje w transzy dla inwestorów instytucjonalnych oraz zapisy na walory Vistal Gdynia w transzy dla drobnych graczy.