Aż o 7,19 proc., do 4,77 zł, podrożały w poniedziałek akcje Biotonu. Pod koniec sesji popyt był na tyle duży, że notowania musiały być chwilowo zawieszone. Zwyżkom towarzyszyły wyższe niż ostatnio obroty i w ciągu całego dnia właścicieli zmieniły akcje warte prawie 1,8 mln zł.

Być może ten wzrost to zasługa komunikatu Biotonu opublikowanego w piątek wieczorem. Spółka poinformowała, że przedterminowo za 7,6 mln zł wykupiła część obligacji serii B. Wykup był warunkiem koniecznym udzielenia przez obligatariuszy Biotonu zgody na sprzedaż za 25 mln zł wszystkich posiadanych przez tę biotechnologiczną spółkę udziałów w firmie Copernicus (produkuje dla Biotonu wstrzykiwacze insuliny). Dzięki wykupowi łączna wartość obligacji serii B, zapadających w lipcu 2016 r., zmalała do 67,7 mln zł. To już drugi raz, kiedy Bioton zmniejszył zadłużenie. Kilka tygodni temu wykupił przedterminowo pierwszą część za3,96 mln zł.

Wczorajsza sesja była trzecią wzrostową z rzędu i w tym czasie akcje producenta insuliny podrożały w sumie o 15 proc. Jednak ostatnie wzrosty to po części także efekt odreagowania spadków z sierpnia. Nie należy zapominać, że kurs akcji Biotonu w poprzednich tygodniach radził sobie słabo. Po solidnych zwyżkach w marcu i kwietniu przecena lipcowo-sierpniowa doprowadziła jego notowania w okolice 3,8 zł.