Czwartkowa sesja, podobnie jak środowa, upłynęła pod znakiem odreagowania mocnych spadków z początku tygodnia (przyczyną była przecena rubla). Po ośmiu godzinach handlu WIG zanotował poprawę notowań o 1,58 proc., WIG20 o 1,84 proc., WIG250 o 1,03 proc., a WIG250 o 0,34 proc. Ruchom tym towarzyszyły dość wysokie obroty, które wyniosły prawie 829 mln zł i były niższe niż na dwóch wcześniejszych sesjach.

W gronie rodzimych blue chips najwięcej zyskiwał dotknięty głęboką przeceną w ostatnich dniach ukraiński Kernel Holding. Akcje tej spółki zdrożały w ciągu sesji aż o 3,7 proc., odrabiając znaczną część wcześniejszych strat. Niemal tyle samo dały zarobić tego dnia akcje PKN Orlen, które okazały się nieco lepszą inwestycją niż walory Orange Polska (2,8 proc.), KGHM (2,8 proc.) oraz Banku Pekao (2,6 proc.). Po drugiej stronie rynku znalazły się natomiast JSW (-1,5 proc.), Eurocash (-1 proc.), Grupa Lotos (-0,6 proc.) oraz LPP (-0,4 proc.). Co istotne, kurs jastrzębskiej spółki ustanowił kolejne historyczne minimum notowań (16,99 zł), a jego akcje potaniały od początku 2014 r. już o 68 proc., co jest najgorszym wynikiem wśród największych emitentów notowanych na Książęcej.

Tak samo jak w Warszawie, zieleń dominowała także na zagranicznych giełdach. Najwięcej zyskiwał mocno przeceniony rosyjski RTS (6,5 proc.), wyprzedzając pod względem skali zwyżek m.in. portugalski PSI20 (3,6 proc.) oraz francuski CAC40 (3,1 proc.). Na czerwono świeciły natomiast indeksy w Islandii, Słowacji, Węgrzech i Bułgarii. I to właśnie bułgarski SOFIX pozostawał liderem przeceny na Starym Kontynencie (-1,9 proc.). Amerykański S&P500 wystartował na plusie, zbliżając się do kolejnego historycznego szczytu notowań.

Mimo całkiem dobrych rezultatów w ostatnich dniach, od początku grudnia wyniki rodzimych indeksów rozczarowują. Dość wspomnieć, że indeks szerokiego rynku stracił od początku miesiąca już 2,7 proc. (i to po uwzględnieniu środowej i czwartkowej zwyżki). Dla WIG20 rezultat ten wynosi aż 3,6 proc., a sam indeks znalazł się we wtorek najniżej od ponad 17 miesięcy. Tymczasem na rajd św. Mikołaja coraz mniej czasu. Do końca roku zostało już tylko pięć sesji.

GPW,notowania,akcje,rynek,WIG,WIG20 Giełdy w Europie znów świecą na zielono Pod względem skali zwyżek była to najlepsza grudniowa sesja w 2014 r., ale jednocześnie jedna z najgorszych końcówek roku w historii GPW.