Środowa sesja udowodniła, że bastion 2300 pkt na WIG20 jest na ten moment nie do przełamania przez niedźwiedzie. Mimo otwarcia sporo pod kreską, na koniec dnia udało się znacznie podbić indeks blue chips. Tym samym na wykresie wyrysowała się duża biała świeca z długim dolnym cieniem. Może to być zapowiedź udanej sesji w czwartek. Tego dnia byki będą zapewne chciały zmierzyć się z pułapem na około 2358 pkt. To bardzo ważne, bo gdyby taki ruch się powiódł, WIG20 miałby szansę wrócić nad linię trendu wzrostowego, poprowadzoną od dołka z końcówki listopada. Środowa zwyżka WIG20 to w dużej mierze zasługa PKO BP, którego akcje pod koniec sesji drożały o ponad 4 proc., do 36 zł. Silnie zwyżkowały również walory Tauronu, PGE i JSW. Na przeciwległym biegunie znalazły m.in. się CCC, Asseco Poland, Bank Zachodni WBK i Lotos. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,74 proc. i zakończył dzień na pułapie 2325 pkt.

Nad kreską zakończyły sesję również małe i średnie przedsiębiorstwa. Do 0,16 proc. urósł sWIG80, a mWIG40 – 0,62 proc. Wśród średnich spółek w środę największe zyski swoim akcjonariuszom przyniosły akcje Pfleiderer Group, Polimex-Mostostalu, Trakcji oraz CD Projektu, który ogłosił, że wypłaci akcjonariuszom po 1,05 zł na akcję w formie dywidendy z zysku za 2016 r.

Z grona małych firm największe zwyżki zaliczyły papiery Prairie Mining Limited, Rank Progressu, Ursusa i Auto Partnera. Najmocniej, dwucyfrowo, zdrożały walory Briju oraz firmy Biomed-Lublin. Największe straty ponieśli akcjonariusze ERG oraz TXM. Łączny obrót na wszystkich spółkach sięgnął 1,073 mld zł.

O ile we wtorek byliśmy na szarym końcu wśród europejskich giełd, o tyle w środę WIG20 pozostawał w czołówce głównych indeksów europejskich. Podobne zwyżki jak nad Wisłą miały miejsce również w Turcji i Norwegii. Spore zniżki notowały z kolei parkiety w Grecji oraz na Węgrzech. Czwartek będzie dniem ustalenia prawa do dywidendy dla akcjonariuszy spółek Forte (0,2 zł na akcję) oraz Wawel (20 zł na akcję). Nastąpi także wypłata dywidendy dla udziałowców spółki Neuca (5,75 zł na akcję).