PKP Energetyka chwaliła się oddaniem do użytku pierwszego dużego magazynu energii. Jakie są dalsze plany odnośnie magazynowania energii i późniejszego jej wykorzystywania?

- W lipcu uruchomiliśmy pierwszy w takiej skali magazyn energii, który ma być uzupełnieniem dużego programu realizowanego z całą branżą, programu Zielona Kolej. To jest program, który powstał w 2019 roku w ramach Centrum Efektywności Energetycznej Kolei. Zakłada on, że do 2030 roku 85 proc. energii wykorzystywanej na kolei będzie pochodziła z odnawialnych źródeł energii. Mamy pierwszych przewoźników, którzy formalnie dołączyli do tego programu. To jest Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Śląskie, mamy też przewoźników towarowych, czyli DB Cargo i CTL Logistics. Ta lista się wydłuża - powiedział Leszek Hołda.

- Myślimy nad tym, jak najbardziej efektywnie przygotować technicznie ten program. Wiemy, że energia z OZE wytwarzana jest wtedy, gdy świeci słońce lub wieje wiatr. Ten magazyn ma wypełnić element związany z magazynowaniem energii i możliwością zużycia jej wtedy, gdy ta energia z OZE nie będzie produkowana. Drugą funkcją tego magazynu jest stabilizacja systemu. Pociągi jadą i wtedy następuje pick poboru mocy, ten magazyn ma służyć temu, by te picki wypłaszczać. Dla krajowego systemu energetycznego będzie pozytywnym efektem - dodał wiceprezes PKP Energetyka.

Partner relacji: PKP Energetyka