Po tym jak państwowy urząd statystyczny (Rosstat) utajnił 4,7 proc. rosyjskiego PKB (równa się całemu ekonomicznemu wzrostowi za ostatnie sześć lat), rząd utajnił co szósty wydany publiczny rubel, teraz klauzulą tajności został objęty program odejścia Kremla od dolara, informuje portal finanz.ru.

Program ten przygotowuje rząd i bank centralny za polecenie Władimira Putina. W maju Putin zażądał od rządu, by „oderwał gospodarkę od dolara i wzmocnił „suwerenność ekonomiczną”. Putin nazwał amerykański dolar „problemem dla świata” i oskarżył Biały Dom, że wykorzystuje „monopolistyczną pozycję dolara”, aby pasożytować na globalnej gospodarce i „żyć nie za swoje środki”.

Teraz Aleksiej Mojsiejew wiceminister finansów zapowiedział w rozmowie z Reuters, że szczegóły programu nie zostaną upublicznione.

Czytaj także: Rosja: Kapitał wieje z prędkością światła 

- Wszystko co mogliśmy w tej sprawie powiedzieć, zostało powiedziane - stwierdził minister, dodając, że na razie są różnice zdań między resortami finansów, gospodarki a bankiem centralnym.

Urzędnik zapewnił, że w dokumencie na pewno nie będzie zakazu kredytowanie się rosyjskich firm w dolarach. Jest to główny sposób finansowania działalności rosyjskiej gospodarki i Kreml zdaje sobie sprawę z konsekwencji takiego zakazu.

Bank Rosji już prowadzi politykę zniechęcającą biznes do korzystania z dolarów, poprzez zwiększenie współczynników dotyczących równowagi w aktywach bankowych. Minister finansów Anton Siłuanow tłumaczył w minionym tygodniu, że chodzi o to, by przestawić handel zagraniczny z dolarów na narodowe waluty.

Zgodnie z poleceniem Putina, w maju-czerwcu Bank Rosji wyprzedał wszystkie posiadane amerykańskie papiery dłużne wartości 79,2 mld dol.. Dwie trzecie (48 mld dol.) otrzymanych dolarów bank ulokował za granicą w obcych bankach, by nie trafiły na rosyjski rynek.

W poniedziałek Władimir Putin nagrodził wysokim odznaczeniem państwowym Elwirę Nabiullinę - prezes Banku Rosji.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ