Po mniej lub bardziej niespodziewanych obniżkach stóp procentowych na świecie konieczność obniżek stóp w Europie stała się oczywistością, zaskoczeniem dla rynku mógł być jedynie ich zakres.
Pierwsza hurtowa fala cięć przetoczyła się przez Europę na początku listopada, po ruchach banków centralnych USA i Japonii.
W przypadku Wielkiej Brytanii stopy zgodnie z oczekiwaniami spadły o 1 pkt proc., do 2 proc. Większość analityków oczekiwała, że Europejski Bank Centralny zdecyduje się na obniżkę stóp o 50, a nie 75 pkt bazowych. Rekordowa kiepska jest kondycja produkcji w strefie wspólnej waluty, słabną także usługi. [link=http://www.rp.pl/artykul/175204,228915_Niewielki_wzrost_PKB_strefy_euro_w_III_kwartale.html]Wzrost PKB w III kwartale[/link] wynosi rocznie zaledwie 0,6 proc., kwartalnie dynamika jest ujemna.
Niedługo może dojść do kolejnej obniżki kosztów kredytu w Szwajcarii. [link=http://www.rp.pl/artykul/175204,228922_Szwajcarska_gospodarka_nie_drgnela_kwartal_do_kwartalu_.html]Dzisiejsze dane o dynamice PKB[/link] wykazują brak wzrostu tej gospodarki kwartał do kwartału.
W zeszłym tygodniu polska Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie, pierwszy raz od prawie trzech lat obniżyła stopy – o 0,25 pkt proc. [link=http://www.rp.pl/artykul/19420,228882_Skrzypek__Moze_zlamiemy_tradycje_nieruszania_stop_w_grudniu.html]Prezes NBP powiedział dzisiaj[/link], że nie wyklucza złamania tradycji zaniechania zmian stóp procentowych w grudniu.