Dobrowolnymi funduszami emerytalnymi (DFE) zarządzają powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). To drugi typ funduszy, obok otwartych, którymi mogą zarządzać. W DFE lokowane są jednak nie obowiązkowe składki emerytalne jak w OFE, ale dobrowolne oszczędności Polaków. Składki osób, które zdecydują się otworzyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) lub indywidualne konto emerytalne (IKE) w PTE lokowane są właśnie w dobrowolnym funduszu.
W pierwszej połowie tego roku OFE miały niewielką stratę wynoszącą 0,63 proc. O ile tylko jednemu udało się wypracować zysk w tym okresie, o tyle w przypadku DFE tylko jeden miał stratę.
Przeciętny wynik z inwestycji dziewięciu dobrowolnych funduszy wyniósł 7,9 proc. Ujemny wynik dotyczy Allianz Polska DFE (-0,18 proc.), w pozostałych funduszach zysk sięga od 0,1 do 26 proc. Najwyższym zyskiem może pochwalić się ING (26 proc.) oraz MetLife Amplico DFE (20,3 proc.). Trzeba mieć jednak na uwadze, że tak duże różnice w stopach zwrotu DFE wynikają ze składu portfela (niektóre DFE nie miały w ogóle akcji na koniec 2012 r.) oraz z niewielkich aktywów w zarządzaniu (łatwo można się dopasować do koniunktury na giełdzie).
Na wprowadzenie do oferty dodatkowych produktów służących do oszczędzania zdecydowało się 9 PTE. Według ostatnich danych nadzoru na koniec marca 2013 r. należało do nich 130 tys. członków. Łączna wartość aktywów netto DFE kształtowała się na poziomie 13 mln zł.