"Przeciętnie polski przedsiębiorca dokonuje 18 płatności podatku rocznie, poświęcając na to w ciągu roku 286 godzin. Całkowita suma obciążeń podatkowych odpowiada 41,6 proc. zysków tej firmy" - napisano w komunikacie.
Dla porównania, przeciętnie na świecie firma średniej wielkości dokonuje 26,7 płatności podatkowych w ciągu roku, co pochłania 268 godzin i 43,1 proc. zysków. Na pierwszym miejscu rankingu są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie przedsiębiorcy dokonują średnio czterech płatności podatkowych rocznie, co pochłania 14,5 proc. zysków i zajmuje ok. 12 godzin. Ostatnie miejsce zajął Czad z 54 płatnościami w roku, które zajmują 732 godziny i pochłaniają 73,8 proc. zysków.
Zgodnie z raportem łączne zobowiązania podatkowe przykładowej firmy znacznie wzrosły w 14 krajach, podczas gdy w innych 14 - spadły. W większości regionów na świecie tempo spadku łącznego obciążenia podatkowego jest jednak mniejsze niż w latach ubiegłych. Autorzy raportu wskazali, że od 9 lat - kiedy miała miejsce pierwsza edycja opracowania - podatki dochodowe od osób prawnych systematycznie spadają, natomiast podatki związane z zatrudnieniem utrzymują się na stabilnym poziomie. Stanowią one aktualnie najistotniejszy element łącznego zobowiązania podatkowego.
Zdaniem cytowanej w komunikacie partnerki w dziale prawno-podatkowym PwC Katarzyny Czarneckiej-Żochowskiej coroczny raport Paying Taxes pokazuje nie tyle cechy charakterystyczne systemów podatkowych, co stopień ich skomplikowania. Opisuje też działania administracji podatkowej, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników i mają stymulować gospodarkę poprzez znoszenie barier administracyjnych.
"Pozytywną konkluzją jest to, że jesteśmy na wyższej pozycji niż w roku w ubiegłym, co oznacza, że coś się w naszym systemie podatkowym zmienia na lepsze. Z drugiej jednak strony Polska wciąż zajmuje stosunkowo niskie miejsce w rankingu, a zatem nadal sporo jest do zrobienia w zakresie systemu podatkowego" - oceniła Czarnecka-Żochowska.