Nowy rząd, nowe podejście do strefy euro

Nie będzie już pełnomocnika rządu ds. euro, a resort finansów rozpoczyna dyskusję, jakie kryteria powinniśmy spełniać przed przyjęciem wspólnej waluty.

Publikacja: 07.01.2016 20:00

Nowy rząd, nowe podejście do strefy euro

Foto: Bloomberg

Kryzys Eurolandu znacznie ostudził zapał już poprzedniej ekipy rządzącej do szybkiego przyjęcia wspólnej waluty. PiS w kampanii wyborczej okazywał jeszcze większą niechęć do przyjęcia euro, a teraz daje temu praktyczny wyraz.

Od 1 stycznia zlikwidowana została, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, funkcja pełnomocnika rządu ds. euro, która istniała od 2009 r. (ostatnio pełnił ją Artur Radziwiłł, wiceminister finansów). Z kolei Ministerstwo Finansów podało, że znikną comiesięczne raporty o konwergencji nominalnej. Pokazywały one, czy Polska spełnia formalne kryteria przystąpienia do strefy (np. wzrostu cen, stóp procentowych czy kryterium fiskalnego). Zastąpi je coroczny (pierwszy ma się ukazać w I kw. 2016 r.) „Monitor Konwergencji z UE", który ma być analizą doganiania krajów Unii i podobieństw gospodarek. W „Monitorze" przedstawiane będą przede wszystkim informacje dotyczące tempa wzrostu zamożności społeczeństwa, struktury gospodarki i jej cyklicznych wahań.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Finanse
Trump przypuścił nowy atak na Powella. Prezydent znalazł sposób na pozbycie się szefa Fed?
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Finanse
Listy zastawne: klucz do tańszych kredytów mieszkaniowych?
Finanse
Otwarcie na dialog, czekanie na konkretne działania
Finanse
Putin gotowy na utratę zamrożonych aktywów. Już nie chce kupować boeingów
Finanse
Donald Trump wybiera nowego szefa Fed. Kandydat musi spełniać podstawowy warunek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama