Rosja legalizuje handel w kryptowalutach

Wzorem reżimowej Wenezueli szorującej po kryzysowym dnie, także rosyjski reżim zalegalizuje od przyszłego roku handel w kyptowalutach. Ma to być panaceum na zachodnie sankcje utrudniające Kremlowi międzynarodowy handel.

Publikacja: 05.12.2022 15:49

Rosja legalizuje handel w kryptowalutach

Foto: Adobe Stock

W 2023 roku kryptowaluta pojawi się w Rosji jako produkt legalny ¬- zapowiedział w poniedziałek 5 grudnia Anatolij Aksakow, szef komisji ds. rynku finansowego Dumy Państwowej (niższa izba rosyjskiego parlamentu). Wyjaśnił, że kryptowaluta nie może służyć jako środek płatniczy na terenie Rosji, ale można będzie nią płacić m.in. za dostawy z importu równoległego.

Rosyjska ustawa o wykorzystaniu kryptowalut do płatności międzynarodowych ma zostać przyjęta do końca roku. „Mogę zapewnić wszystkich, że krypto jako legalny produkt na pewno pojawi się w naszym kraju w przyszłym roku” - stwierdził Aksakow na forum „Kryptowaluty, wydobycie i aktywa cyfrowe” (cytat TASS).

Czytaj więcej

Bitcoin najtańszy od dwóch lat. Upadek FTX budzi obawy przed falą bankructw

Wyjaśnił, że kryptowaluta ma służyć do płacenia za import równoległy (to wymysł reżimu, by obejść sankcje kupując potrzebne towary nie od ich oficjalnych dystrybutorów, ale z krajów trzecich, które sankcji nie wprowadziły, jak Chiny czy Indie – red.).

„W rozliczeniach zagranicznych kryptowaluta będzie mogła być używana, a i teraz jest już używana. Chodzi o to, by działo się to legalnie, z płaceniem podatków, już w ramach jasnych przepisów prawnych” – wyjaśnił szef komisji Dumy.

W połowie listopada do rosyjskiego parlamentu trafił projekt ustawy regulujący procedurę tzw. miningu (wykopywania) walut cyfrowych i ich późniejszej sprzedaży. Przyjęcie tej ustawy przeniesie ten proces na grunt prawny.

Finanse
Metale szlachetne mogą zyskiwać na wartości. Co z dolarem?
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami