Zwrot z inwestycji funduszu zarządzającego majątkiem 1,3 bln dolarów okazał się ujemny 14,4 proc. w okresie styczeń-czerwiec. Był to największy spadek półrocza w 26-letniej historii funduszu, przyczyniła się do tego zapaść o 28 proc. wartości akcji spółek technologicznych. Część tych strat udało się odrobić, bo w lipcu i sierpniu na rynkach pojawiła się dodatnia tendencja. - pisze Reuter.

- Rynek charakteryzowały rosnące stopy procentowe, duża inflacja i wojna w Europie - stwierdził w komunikacie Nicolai Tangen z zarządu inwestycjami Banku Norweskiego, który kieruje funduszem. Tangenowi udało się w ubiegłym roku osiągnąć drugi największy zysk w historii funduszu, od tamtej pory ciągle ostrzegał o słabości rynków, co będzie też mieć wpływ na wyniki funduszu, który może odstępować tylko w niewielkim stopniu od wskaźników referencyjnych. - Tego właśnie należało oczekiwać - powiedział teraz o stracie z półrocza.

Do największej straty w portfelu akcji przyczynił się właściciel Facebooka, firma Meta Platforms, której wartość w portfelu funduszu zmalała o 38 mld koron, następnymi były Amazon (strata 35 mld) i Apple (strata 30 mld). Akcje firm technologicznych i mediów społecznych ucierpiały z powodu wyższych stóp procentowych i konkurencji między platformami, a ich budżety na reklamę zjadła inflacja.

Fundusz utworzony w 1996 r. inwestuje dochody z ropy i gazu, ma udziały w ponad 9300 firmach na świecie, należy do niego 1,3 proc. akcji wszystkich spółek notowanych na giełdzie.