Departament Skarbu USA nie wyda Rosji zgody na dokonywanie płatności w dolarach z tytułu długu publicznego z rachunków rosyjskich agencji rządowych w amerykańskich bankach. Zakaz wszedł w życie w poniedziałek, powiedział Reuterowi rzecznik departamentu.

„Rosja musi wybrać między wyczerpaniem pozostałych cennych rezerw dolarowych, nowymi wpływami lub niewypłacalnością”, powiedział rzecznik.

Departament Skarbu nie pozwolił bankowi-korespondentowi JPMorgan na realizację ostatnich płatności od rosyjskich obligacji skarbowych. Są to obligacje z wykupem w 2022 i 2042 roku. Rozmówca agencji twierdzi, że Rosja ma 30 dni na dokonanie płatności.

Około połowa rezerw złota i walut obcych Banku Centralnego (300 miliardów dolarów) została zamrożona w wyniku zachodnich sankcji. Ministerstwo finansów Rosji po zamrożeniu kilkakrotnie informowało, że dokonało spłat należnych odsetek od zadłużenia zagranicznego.

Czytaj więcej

Prezes JPMorgan: bank może stracić miliard dolarów z powodu Rosji

Było to możliwe dzięki decyzji Białego Domu, który otworzył do 25 maja okno na spłaty rosyjskiego długu publicznego z rosyjskich rezerw trzymanych w USA. Chodziło prawdopodobnie o to, by nie stracili amerykańscy inwestorzy, posiadający ok. 30 proc. rosyjskiego długu.

Dzięki temu Rosja spłaciła w dolarach najpierw 117,5 mln dol., a potem jeszcze 65,6 mln dol. Teraz do pieniędzy nie ma już żadnego dostępu. Jeżeli spróbuje spłacić wierzycieli w rublach, to zostanie uznana na arenie międzynarodowej za niewypłacalną.