Duża dostawa dolarów miała trafić do Afganistanu w zeszły piątek, ale Biały Dom zablokował przesyłkę z obawy, że pieniądze trafią do talibów, podał The Wall Street Journal, powołując się na źródła administracyjne.

Decyzję podjęto jeszcze przed upadkiem afgańskiego rządu Ashrafa Ghaniego. Kiedy Talibowie zdobyli dwie trzecie terytorium kraju, departament skarbu USA zorganizował nadzwyczajne spotkanie i postanowił odwołać samolot z dolarami ze skarbca Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, który w tym czasie leciał już do Afganistanu.

Wywołało to panikę w centralnym banku Afganistanu, którego szef Ajal Ahmadi uciekł z kraju za prezydentem i ministrem finansów. We wtorek Ahmadi powiedział, że zablokowanie przepływu dolarów ze Stanów Zjednoczonych uniemożliwiło władzom utrzymanie krajowej waluty.

Czytaj także: Stany Zjednoczone zamroziły rezerwy Afganistanu

W tym czasie giełdy w Afganistanie były zamykane z powodu święta Muharram. Na czarnym rynku, kurs miejscowego pieniądza - afgani - załamał się o połowę od momentu przejęcia władzy przez bojowników talibów. W środę rano jeden afgani był wart 0,05 złotego.

Odcięcie talibów od gotówki w dolarach amerykańskich i zamrożenie miliardów dolarów w rezerwach rządu afgańskiego w amerykańskich bankach to nie koniec działań Waszyngtonu na rzecz pozbawienia talibów możliwości operacji dolarowych. Biały Dom rozmawia z MFW, aby odciąć nowym afgańskim władzom dostęp do dodatkowego 0,5 miliarda dolarów pomocy funduszu, mówią źródła WSJ.

Biały Dom rozważa też możliwość nałożenia sankcji w związku z koniecznością ochrony ludności cywilnej w Afganistanie – powiedział doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Dodał, że mówimy tu o „mechanizmach mających na celu izolację” talibów i amerykański rząd już nad nimi pracuje.

„Stany Zjednoczone utrzymują aktywny kontakt z talibami, aby Amerykanie i ich afgańscy sojusznicy mogli bezpiecznie opuścić kraj, ale nie zamierzają uznawać rządu, który talibowie wprowadzają siłą” – powiedział Sullivan.

Tymczasem talibowie zażądali całkowitego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu przed 11 września. Do tego czasu ważne jest porozumienie o nieagresji talibów wobec amerykańskich żołnierzy.

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ