Im bliżej końca roku, tym samorządy emitują więcej papierów dłużnych, bo ich potrzeby na finansowanie rosną. Podobnie jest w tym roku. W trzecim kwartale samorządy znów zaczęły się masowo zadłużać.
Tylko w ciągu trzech miesięcy do końca września samorządy podpisały dwa razy więcej umów na nowe programy niż w pierwszej połowie roku. W sumie 44 powiaty, gminy czy miasta zawarły z bankami umowy na emisję obligacji o wartości ponad 280 mln zł. Od początku roku liczba nowych programów emisyjnych wynosi już 66, a ich wartość przekracza pół miliarda złotych. Najwięcej z nich obsługują banki: PKO BP (24) oraz Bank DnB Nord (23), i one też najwięcej umów podpisały w samym trzecim kwartale. Nowe umowy z samorządami podpisały też BGK, BOŚ, Nordea Bank, Gospodarczy Bank Wielkopolski.
Jak zauważają bankowcy, obecny kryzys finansowy i zastój na rynku papierów korporacyjnych może pomóc w rozwoju rynku obligacji samorządowych. Dotychczas banki, jako organizatorzy emisji papierów municypalnych, same je wykupywały, a nie oferowały szerokiemu gronu inwestorów. Obecna sytuacja może to zmienić, pod warunkiem że pojawią się ciekawe, a zwłaszcza duże emisje. Samorządy są bowiem postrzegane jako coraz mniej ryzykowne podmioty. Do tego w górę poszły marże nie tylko papierów firm, ale także obligacji komunalnych. Zamiast 20 – 35 pkt, jak jeszcze niedawno, dziś sięgają 60 i więcej pkt.
Bardzo ciekawym trendem jest także rosnące zainteresowanie papierami przychodowymi wśród spółek komunalnych.
– Podejrzewam, że rynek pójdzie w kierunku obligacji przychodowych. Jeśli jeszcze nie w tym, to na pewno na początku przyszłego roku staną się bardziej powszechne – mówi Elżbieta Subotowicz, dyrektor Departamentu Sektora Publicznego i Projektów Finansowych w Nordea Banku. Tylko ten bank pracuje nad kilkoma takimi programami.